Bukele’nin danışmanından net yorum: Bitcoin kabul etmeyenler ceza alacak

Bitcoin'i yasal para olarak ilân eden El Salvador'da son dönemin en çok tartışılan konularından bir tanesi de her işletmenin Bitcoin'i kabul etmek zorunda olup olmadığıydı. Hem başkan Bukele hem de ülkenin maliye bakanı kısa süre önce bu konuda çelişkili yorumlar yaparken, son açıklama ise Bukele'nin hukuk danışmanından geldi: Kabul etmeyenler yaptırımlarla karşılaşacak.

Orta Amerika ülkesi El Salvador dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdi ve Bitcoin’i yasal para ilân eden ilk ülke oldu. Tüm dünyada ses getiren bu hamle ülkede bazı protestolarla karşılaşsa da bugün itibariyle resmen yürürlüğe girdi. 8 Haziran tarihinde mecliste kabul edilen bu yasayla ilgili olarak yaşanan en büyük tartışmalardan biriyse, her işletmenin Bitcoin kabul etmek zorunda olup olmayacağıydı.

“Tüketici Koruma Kanunu gereğince yaptırım uygulanacak”

El Salvador medyasından Diario El Mundo’ya gündemle ilgili bir röportaj veren başkan Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta bu durumla ilgi net bir açıklama yaptı:

“Bitcoin ile satış kabul etmeyen ve Chivo cüzdanı kullanmayan işletmeler Tüketici Koruma Kanunu gereğince yaptırımlara tâbi olacaklar”

Bukele “İster indirirler, ister indirmezler” demişti

Başkan Nayib Bukele ise kısa süre önce Twitter’dan muhalefet partilerini eleştirmiş ve onların Bitcoin’e karşı çıkarak kaybeden tarafta olacaklarını söylemişti.

“Chivo cüzdanı ister indirirler ister indirmezler, Bitcoin’i kabul edip etmemek de onlara kalmış” diyen Bukele’nin bu yorumu da tartışmalara sebep olmuştu.

Ülkenin maliye bakanı da Bukele’nin bu açıklamasına benzer bir yorumda bulunmuştu.

Nayib Bukele: Chivo cüzdan bağlantılarını kestik

Öte yandan El Salvador’da Bitcoin günü sorunlu başladı. Başkan Bukele Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, cüzdan sunucularının kapasitesini artırdıklarını, bu sebeple de kurulumda sorunlar yaşandığını duyurdu:

“Sunucularının kapasitesini arttırırken bağlantıyı kesmek zorunda kaldık çünkü bu işlemler malesef bağlantı kesilmeden yapılmıyor. Bazılarının cüzdan kurulumu sırasında yaşadığı sorun bu yüzden… Şu anda işlem yapmaya çalışanlar hata kodu alacaklardır. Bu çok basit ve hemen düzeltilecek bir sorun ancak, cüzdan bağlantısı kesilmeden halledilemiyor. Biraz sabır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl