Solana’ya büyük kurumsal ilgi: Osprey şirketi fon oluşturdu

Kripto varlık yöneticisi Osprey Funds, varlıklı müşterileri için özel bir Solana fonu oluşturdu. Özellikle kurumsal şirketlerinin Solana blok zincirinin kendi token'ı olan SOL için vârolan büyük ilgisinin bu hamlede etkili olduğu belirtiliyor.

Bitcoin, Polkadot ve Algo fonları bulunan kripto para fon yöneticisi Osprey Funds, Solana ağına olan büyük ilginin ardından SOL token’ı için de bir fon oluşturdu.

SEC’ye de yapılan bildirimle “Osprey Solana Trust” resmileşmiş oldu ancak haberin yazıldığı dakikaya kadar fonla ilgili herhangi bir satış yapılmadı. Osprey’in web sitesinde de, şu an için Solana Trust ile ilgili bir bölüm bulunmuyor ya da ürün kategorisi içinde Solana yer almıyor. Bunun sebebinin ise fonun sadece akredite müşteriler için yaratılmış olması olabilir.

Ancak bu durumun değişme olasılığı da bulunuyor. Osprey, Solana Trust’ın, Bitcoin Trust’ının işlem gördüğü OTC piyasa yerinde de işlem görmesi için başvuruda bulundu. Amerikan medyasından Coindesk de konuyla ilgili başvuru belgesini teyit etti.

Sene başından bu yana %4500’lük artış

Fon, ABD’deki ilk SOL özel fonu olma özelliğine sahip. Bilindiği üzere son dönemde büyük ilgi gören ve kurumsal şirketlerin de yatırım yaptığı Solana, sene başından bu yana %4500’lük bir artış gösterdi. Şu anda yaklaşık 21 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Solana, son bir haftada ise değerini 2’ye katladı.

Grayscale’e çalım

ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) kayıtlarına göre ise Osprey şirketi, Solana fonu için Haziran ortasından bu yana çalışma yürütüyordu. Bir diğer dijital yatırım şirketi Grayscale’in de Solana fonu oluşturmak için çalışmalarda bulunduğu belirtilirken, Osprey’in dev rakibine bu anlamda çalım attığı söylenebilir.

Saklama ücreti almayacaklar

Bilindiği üzere Osprey ve Grayscale tarzı şirketlerin fon ürünleri, direkt olarak kripto para alma zorunluluğunda olmadan, o kripto paralara yatırım yapılmasının önünü açıyor. Ancak, özellikle kurumsal şirketlerin tercih ettiği bu yöntemde, fonun sahibi olan şirket yatırımcıdan bir fon alma ve saklama hizmet bedeli alıyor. Fiyatlara göre bu bedeller artabiliyor ya da azalabiliyor.

Ancak Coindesk’in iddiasına göre Osprey şirketi, rekabeti daha da kızıştırmak için 2023 yılına kadar, daha önceden belirlediği %2,5’luk işletim ücretini müşterilerinden almayacak. Saklama işlevini Osprey yerine, Coinbase borsası üstlenecek. Theorem şirketi ise yönetici olacak. Konuyla ilgili Osprey’den henüz resmi bir açıklama ise gelmedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl