Kripto para borsası Bybit, Rezerv Kanıtı sistemini uygulamaya koydu

Önde gelen kripto para borsalarından Bybit, kullanıcıların şirketin varlıklarını doğrudan doğrulamasına olanak tanıyan bir Rezerv Kanıtı sistemini uygulamaya koydu. Sistem, kullanıcıların Bybit'te depolanan varlıklarını hızlı bir şekilde doğrulamasını sağlamak için Merkle Ağacı'nı kullanıyor.

Bybit, rezerv kanıtı için Merkle Ağacı doğrulamasını etkinleştirdi. Borsadan yapılan açıklamaya göre Bybit, bu sayede sağlam mali durumunu ve tam şeffaflık taahhüdüne olan bağlılığını kanıtladı. Açıklamada, kullanıcıların varlıklarının Bybit rezervlerinde yükümlülük olarak kaydedildiğini kontrol etmek için Merkle Ağacı kodlarını kullanabileceği, cüzdanların Bybit’e ait olduğunu doğrulayabileceği ve varlıkların 1:1 oranında tutulduğunu kontrol edebileceği kaydedildi.

Oluşturulan Doğrudan Rezerv Kanıtı doğrulaması, spot, vadeli işlemler, opsiyonlar ve birleştirilmiş marj hesaplarını içeren alım satım hesapları ve “Bybit Earn” ürünlerinde tutulan kripto varlıkları ve bakiyeleri içeren fon hesaplarına sahip tüm kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Doğrulama; Ethereum, Arbitrum, BNB Smart Chain, Optimism, Polygon, Avalanche ve TRON dahil olmak üzere çeşitli blok zincirlerindeki varlıklar için geçerli. Bybit, varlıklarının dengesini ve yüksek likiditesini korumak için düzenli olarak anlık görüntüler alıyor.

Bybit’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Ben Zhou, “Bybit’te, kripto para birimi endüstrisinde güven oluşturmak için şeffaflığın ve hesap verebilirliğin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Rezerv Kanıtı sistemimiz, amaca yönelik oluşturulmuş bir Merkle Ağacı kullanıyor. Kriptografik çözüm, zincirleme varlıklarımız ve yükümlülüklerimiz hakkında doğrulanabilir kanıtlar sağlayan kripto-yerel, güvenilir bir model ortaya koyuyor ve kullanıcılarımıza fonlarının bizde güvende olduğuna dair güvence veriyor.” dedi.

Bybit ayrıca cüzdan sahipliği doğrulamasını tamamladı ve kullanıcı varlıklarının kendi kendini doğrulamasının ve Bybit’in cüzdan sahipliği doğrulamasının nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı kılavuzlar yayınladı.

“Şeffaflığı ve hesap verebilirliği normalleştirmeyi amaçlıyoruz”

Zhou, sözlerinin devamında, “Proof of Reserve’in kripto borsaları tarafından genel olarak benimsenmesi, savunduğumuz teknolojiyi kullanarak güveni yeniden inşa etmek için bir araya geldiğimiz blockchain endüstrisi için olumlu bir gelişmedir” dedi ve ekledi: “Dijital varlık alanında şeffaflığı ve hesap verebilirliği normalleştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bybit, yakın zamanda aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi girişimi hayata geçirdi:

  • İlk adım olarak Bitcoin ve Ethereum cüzdanlarının içeriklerini bir Nansen panosundan görüntülenebilecek şekilde yayınlamak
  • Güçlü bir Rezerv Kanıtı mekanizması oluşturmak için yatırım yapmaya paralel olarak kusursuz para çekme işlemlerinin sağlanması
  • KYC ve AML gerekliliklerine ve düzenlemelerine daha fazla uyum sağlamak için risk yönetimi kontrollerini geliştirmek ve düzenli tasdik işlemleri yapmak

“Dünyanın kriptoya açılan kapısı olmak istiyoruz”

“Misyonumuz, dünyanın ‘kriptoya açılan kapısı’ olmak. Bu nedenle, en yüksek hesap verebilirlik ve sorumluluk standartlarını sağlamamız bizim için kritik önem taşıyor” diyen Zhou, açıklamasına şöyle devam etti:

“2022 yılı zorlu geçti, ancak sonuç olarak kripto endüstrisi olgunlaştı.  Önde gelen oyuncular bu zorluğun üstesinden geldi ve gerçek bir dayanıklılık gösterdi. Finansal hizmetleri demokratikleştirmeye ve Web3’ün inanılmaz fırsatlarına erişim sağlamaya devam etmeye kararlıyız.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl