Cardano (ADA) fiyatında 24 saatte yüzde 15 artış: Solana’yı geçti

Eylül ayında Alonzo güncellemesini gerçekleştiren ve merkeziyetsiz finans alanına giren Cardano'da son 24 saatte yüzde 15, bir haftada ise yüzde 33'e varan artış dikkat çekiyor. Fiyat 1.55 doları geçerken, piyasa değeri de 50 milyar dolara dayandı ve Cardano en büyük kripto paralar sıralamasında Solana'yı da geride bıraktı.

Cardano’nun son 24 saatte yüzde 15’lik artış yaşaması ve fiyatın 1.55 dolara gelmesi yatırımcısının yüzünü güldürürken, ağdaki kilitli varlık değeri bir günde %30, bir haftada ise %72 artmış durumda. Cardano’daki artışın sebebi ise ağ için kritik olan bazı güncellemelerin başlatılacak olmasına bağlanıyor.

Bilindiği üzere Cardano tabanlı merkeziyetsiz bir borsa olan SundaeSwap’ın ana ağ başlangıcı 20 Ocak’ta yapılacak. Charles Hoskinson da Aralık ayındaki bir konuşmasında, DEX yani merkeziyetsiz borsanın eli kulağında olduğunu belirtmişti. Cardano ekosisteminde çalışmaya başlayan ilk ve şu anda çalışan tek DEX ise MuesliSwap…

Öte yandan başka bir DeFi protokolü olan VyFinance (VYFI) de Cardano ağında ilk kez sahneye çıktı. VYFI, Neural Net AutoHarvesting & KYC’siz serbest yatırım fonu staking’ini Cardano’ya getirmeyi amaçlayan bir protokol olarak biliniyor.

Cardano’nun Decentraland ve Sandbox’ı…

Tüm bunlarla birlikte Pavia.io adındaki metaverse platformu da, NFT’lerin ciddi ilgi görmeye başlamasının ardından Cardano ağı üzerinde resmen başlatılmıştı. Şirketten yapılan açıklamada, proje Decentraland ve Sandbox’a benzetilmiş ve şu ifadeler kullanılmıştı:

“Ethereum üzerinde nasıl Decentraland ve Sandbox varsa, Pavia.io da bunu Cardano ağına aynı şekilde getirmiştir”

Bu geliştirmelere rağmen Cardano ekibi, son blog yazısında ise 2022 yılının da geliştirmelerin devam edeceği bir süreç olacağını belirtmiş ve şunları yazmıştı:

“Parametre ayarlamaları, iyileştirmeler, geliştirmeler ve diğer yeniliklerin tümü, 2022 boyunca Cardano’nun kapasitesini ve verimini devamlı bir şekilde artıracaktır. Zincir içi ve zincir dışı çözümlerin bir listesini bir araya getirdik. Zaman geçtikçe daha fazla işlemi doğrulamak için blok boyutunu artırmak gerekecektir. Cardano, dApp’lerin temelini oluşturan Plutus komut dosyası geliştirmelerine de odaklanmıştır.”

Haberin yazıldığı dakikalarda Cardano’nun kendi kripto parası olan ADA, yaklaşık 1.55 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl