Cardano (ADA) geliştiricileri blok boyutunu yüzde 10 büyüttü

Cardano geliştiricileri, yapılan son güncellemeyle blok boyutunun %10 büyüdüğünü belirttiler. Yapılan güncelleme ADA fiyatına olumlu yansıdı. Çok büyük bir yükseliş olmasa da, düşen piyasada %3'lük bir yükseliş kaydedildi.

Cardano’nun geliştici şirketi olan Input Output Global’dan yapılan açıklamada, hafta sonundan önce blok boyutu büyütme teklifinin yapıldığı ve kabul edildiği, daha sonraki geliştirmeyle boyutun 80 KB’den 88 KB’ye çıktığı aktarıldı.

“Veri girişi ve ölçeklendirme artacak”

Bilindiği üzere bloklar içinde hem konfirme edilmiş hem de kayda alınmış işlemler bulunuyor. Boyutların genişlemesi, her blok içinde daha fazla işlemin yerleşebilmesine olanak tanıyor. Input Output’tan yapılan açıklamada ayrıca %10’luk artışın veri girişini ve ölçeklendirmeyi artıracağı kaydedildi.

Çok büyük beklentilerin olduğu ve yatırımcılarının son dönemde hayal kırıklığına da uğradığı Cardano’da Eylül ayındaki Alonzo hardfork’undan sonra merkeziyetsiz uygulamalar geliştirilmeye başlanmıştı. Cardano blok zinciri üzerinde hizmet veren merkeziyetsiz uygulamaların ileriki dönemde daha da geliştirilmesi beklentiler dahilinde…

Bir sonraki büyütme için inceleme başladı

Input Output ekibi ayrıca, bir sonraki blok boyutu büyütmesinin hangi seviyede olacağını kararlaştırmak için bir haftalık süre boyunca zinciri yakından gözlemleyeceklerini belirttiler. Bir önceki blok boyutu genişletilmesi 72 KB’den 80 KB’ye geçişle yapılmıştı.

Yan zincirler de geliyor

Cardano’da yapılan bu son gelişmenin ardından Basho güncellemesi bekleniyor. Bu geliştirmeyle ağa, ayrı bir zincir olarak görülen ve diğer blok zincirleriyle bağlantıyı sağlayan yan zincirlerin entegre edilmesi bekleniyor.

Fiyata etkisi yok denecek kadar az!

Bu önemli geliştirmenin fiyata etkisi ise neredeyse hiç olmadı. Bitcoin’in düşüşüyle son 1 haftada ciddi şekilde kan kaybeden kripto para piyasasında ADA fiyatı bu güncellemeyle beraber %3’lük yğkseliş gördü.

Ancak henüz geçtiğimiz hafta 0.98 dolardan işlem gören kripto para, haberin yazıldığı dakikalarda ise 0.84 dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl