Cardano (ADA) kurucusu Hoskinson’dan yapay zeka uyarısı: Çok tehlikeli…

ChatGPT'nin hayatımıza girmesiyle bambaşka bir seviyeye gelen yapay zeka tartışmalarına Cardano kurucusu Charles Hoskinson da katıldı. Hoskinson, kendisi adına yazılmış bir e-mail'ın yapay zeka tarafından üretildiğini düşündüğünü ve teknolojinin dolandırıcılar tarafından kullanıldığını söyledi.

Ethereum kurucularından Charles Hoskinson

Charles Hoskinson Youtube kanalı vasıtasıyla Cardano yatırımcılarını uyardı. Bir takipçisinin kendisine gönderdiği e-mail’i paylaşan Hoskinson, bazı kişi ya da kişilerin, Cardano yatırımcılarına kendi adına yazılmış gibi e-mailler gönderdiğini ve belli projelere yatırım talep ettiklerini söyledi.

“Çok tehlikeli bir hal alıyor”

Gönderilen e-mail’le ilgili ekran görüntüleri de paylaşan Hoskinson, yazım tarzının düzgün oluşuna ve imla hatası olmamasına da vurgu yaptı:

“Dolandırıcılar yapay zekayı kullanıyor. Bana gösterilen e-mail ChatGPT tarafından yazılmış. Yaratıcı yapay zeka artık çok tehlikeli bir hal almaya başladı. İnsanlar, size kendilerini ben, Elon Musk ya da Vitalik olarak gösterip ikna etmek için her şeyi yapacaklar. Yapıyorlar da… Ancak şunu unutmayın, ben sizi kişisel olarak tanımadığım sürece size zaten ulaşmam. Sizden yatırım istemem. Size gönderilen mail’lerdeki paranızın iki katını alacağınız ya da bir projeye baştan gireceğiniz yönündeki yalanlara inanmayın. Ben de sizden hiçbir şekilde ADA istemem, ya da sizin projelere yatırım yapmanızı talep etmem.”

“PGP’yi kırabilmesi mümkün değil”

Takipçilerinden, kendisiyle konuşmak istediklerinde bir PGP mesajı göndermeleri önerisini yapan Hoskinson şunları söyledi:

“Benim e-mail adresime PGP mesajı imzalama talebi gönderin. Ben de bunu yaparım. İmzalarım. Bugün ne kadar gelişmiş olursa olsun yapay zeka, PGP mesajlarını hala kıramıyor. Dolayısıyla biriyle konuşurken bunun bir tıkla doğrulamasını yapmak da mümkün…”

Bilindiği üzere kısaltması PGP olan şifreleme protokolü “Pretty Good Privacy” konuşan kişilerin hem özel hem de güvenli iletişim kurmalarını sağlıyor. Dijital imza ve şifreleme sayesinde kullanıcı ve konuşmacıların mahremiyeti de sağlanmış oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl