Cardano (ADA) kurucusu Hoskinson: eToro’nun kararı sürpriz oldu

eToro'nun ABD'de Cardano (ADA) işlemlerini sonlandırmasına IOG CEO'su ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson'ın tepkisi gecikmedi. Kripto para dünyasının dışında, hayatın genel akışı hakkınaki yorumlarını da düzenli olarak Youtube kanalından paylaşan Hoskinson, eToro'yu orta ölçekli bir borsa olarak tanımlarken, "Burada çok fazla ADA işlem hacmi yoktu. Regülasyon belirsizliği nedeniyle yapılan bu hamlenin ADA likiditesine olumsuz bir etkisi olmayacaktır ama bizim için tamamen sürpriz oldu. " dedi.

Mühendislik ve araştırma şirketi IOG (Input Output Global) ile Cardano’nun kurucusu olan Charles Hoskinson, eToro platformunun ABD’de ADA’yı liste dışı bırakacak olmasıyla ilgili Youtube kanalında açıklamalarda bulundu. Borsanın kararının kendileri için tamamen sürpriz olduğunu ancak likidite sorununun yaşanmayacağını belirten Hoskinson, tüm dünyada hala ciddi bir regülasyon boşluğunun olduğunu ve bu tür kararların genelde bu sebeple ortaya çıktığını belirtti.

Japonya gibi dünyanın kripto paralar konusunda en sert regülasyon kurallarına sahip bir ülkede Cardano’nun ciddi bir işlem hacmine sahip olduğunu belirten Hoskinson’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bitstamp listeleyecek”

eToro adlı orta ölçek bir borsada ADA’nın liste dışı bırakılacağını öğrendim. Açıkçası bu konuyla ilgili bir bilgim yoktu. Benim için yeni bir gelişme… Tamamen sürpriz oldu. Açıkçası likidite konusunda bir sorun olmayacaktır. Bazen artar bazen azalır. Örnek olarak eToro’dan hacim anlamında çok daha büyük bir borsa olan Bitstamp ADA’yı listeleyeceğini duyurdu.

“En sert regülasyonların olduğu Japonya’da ADA var”

Ancak şunu belirtmek gerekir ki, kripto paralar konusunda tüm dünyada hala bir regülasyon netliği bulunmuyor. Bu konuaki en sert kurallara sahip olan ülkelerden biri de Japonya’dır. Sanıyorum oradaki regülasyon kurumu olan FSA ile yorucu ve uzun süren görüşmeler yapıldı. Yarım milyondan fazla sayfa belge araştırıldı ve Cardano Vakfı çok yıla varacak şekilde 3 farklı lisans aldı. Coinbase de Japonya’da şu anda zorlu görüşmelerine devam ediyor. Sonuç olarak tüm dünyada kripto paralar konusunda neyin ne olduğu hala belli değil.

“XRP’nin ABD’de likidite sorunu var ama hala ilk 10’da”

Örnek olarak XRP için ABD’de menkul kıymet davası açılırken, Japonya’da ise çok ciddi bir likidite söz konusu ve hiç problem yaşamıyorlar. ABD’de ciddi bir likidiye sorunu var XRP için ama bu kripto para hala ilk 10’da… Dolayısıyla bu konuda genel bir bakıç açısına sahip olmak yerine borsadan borsaya ve ülkeden ülkeye bakmak daha doğru olacaktır.

“Bizimle iletişime geçmediler”

Bizimle bu konuda eToro tarafından iletişime geçilmedi. Her borsa ve her regülasyon kurumuyla biz teknik konular hakkında da görüşüyoruz Bize sorulan soruları vakıf olarak cevaplıyoruz. Burada da bize sorular gelseydi cevaplamaktan memnuniyet duyardık ama bizi bilgilendirmediler ya da bize konuyla ilgili soru sormadılar.

“Bir büyük, bir de küçük yasa gelecek”

Kraken borsası Japonya’da işlemlere açıktı ama artık orada çalışmıyorlar. ABD’de varlar ve hızla banka olma yolunda ilerliyorlar. ABD2de, tüm dünya için referans olacak iki yasa çıkacak. Kripto paralarla ilgili çıkacak bu yasakalrdan küçük olan, altyapı tasarısının verdiği hasarı kapatacak. Büyük olanı ise, ICO’lardan stake havuzlarına, varlık tanımlarından işlevsel regülasyon standartlarına kadar birçok konuya açıklık getirmeye çalışacak. Bu yasa, kripto para evreninin tarihinde ilk kez birçok kurala netlik getirecek. Tüm dünyadaki regülasyon problemini işte bu yasa çözecektir. Küçük değişiklikler ya da değişen kuralların genel resme hiçbir etkisi olmaz.

“Ülkeler bile ciddi şekilde ayrılıyor”

Şu anda ülkeler arasında bu konuda büyük bir ayrılık söz konusu. El Salvador Bitcoin’i ulusal para ilân ederken, Hindistan’da ise durum hala belirsiz. Burundi2de ise Bitcoin tamameln yasa dışı… Bizim şu anda hiçbir regülasyon kurumuyla sorunumuz yok. Bize aılan bir dava da yok. Merkeziyetsiz borsalar bile ADA’yı listeliyor. Dolayısıyla bizim tarafımızda bir sorun yok.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl