Cardano (ADA) üzerinde NFT ile borç verilip alınabilecek: Aada başlatılıyor

Cardano blok zinciri üzerinde borç alınıp verilmesine olanak tanıyacak olan Aada protokolünde son denetimler de tamamlandı. Protokoldeki kredi işlemleri özel NFT tahvil tekniğiyle yapılacak.

Uzun zamandır geliştirmelerin yavaş olduğu iddia edilerek eleştirilen Cardano da önemli bir kilometretaşı da geride kalmak üzere… Ağ üzerindeki ilk borç verme ve alma protokolü olan Aada V1’in, 13 Eylül’de bağlatılması plânlanıyor.

Dijital varlıkların kredi olarak verildiği bir platform olan Aada Finance, aylardır süren testnet’lerin ardından Aada V1’i başlatmak için tüm hazırlıkları tamamladığını duyurdu.

Özel NFT tahvilleriyle yapılabilecek

Platformun bu versiyonundaki akıllı kontratlar ayrıca kullanıcıların özel NFT tahvilleri tarzıyla borş alıp vermesine de olanak tanıyor. Böylece Cardano üzerinde ilk merkeziyetsiz finans işlevselliği de hayata geçmiş olacak. Aada Finance’in V1 versiyonunu ayrıca, Cardano’da heyecanla belenen Vasil hard fork’undan önce başlatmayı istediği de belirtildi. Vasil hard fork’unun da Eylül ayında tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hoskinson’dan geliştiricilere çağrı: Mithril’e katılın

Cardano’nun ölçeklenebilirlik çalışmaları devam ederken, geliştirici organizasyon Input Output Global (IOG) çeşitli teknik stratejiler geliştirerek sistemi daha da iyileştirmeye çalışıyor. Bu stratejilerden biri olan Mithril de Cardano üzerindeki uygulamalar arasındaki verimliliği artırmayı hedefliyor. Cardano kurucusu olan Hoskinson dün yaptığı çağrıyla geliştiricileri, açık kaynak olan Mithril’e katılmaya davet etmişti. Ne kadar çok geliştirici ağa dahil olursa güvenlik seviyesi de o kadar çok artacağı için Hoskinson bu duyuruyu yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl