Cardano için beklenen Alonzo güncellemesi gerçekleşti

Uzun bir süredir beklenen ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson’ın “Cardano’da yeni bir döneme giriyoruz” dediği güncelleme sonunda gerçekleşti. Türkiye saati ile bugün 00.47’deki Alonzo hard fork’u ile Cardano blok zinciri artık akıllı sözleşmeleri destekleyebiliyor. Böylece Cardano platformunda merkeziyetsiz borsalar, yani DEX’ler ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) çalıştırmak mümkün olacak. Güncelleme ayrıca merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında çok sayıda kullanım senaryosuna da kapı açıyor. Dolayısıyla bu güncelleme sonrası Cardano ekosisteminin büyüme ivmesinin hızlanması bekleniyor.

“İlk aşamada bazı sorunlar olabilir” uyarısı

Cardano’nun geliştirici şirketi IOHK’nin Pazarlama ve İletişim Direktörü Tim Harrison, bunun sadece bir başlangıç olduğunu belirtiyor. Harrison, erken dönemde Cardano ağındaki uygulamalarda kullanıcı deneyimlerinin ‘mükemmel’ olmayabileceğini, ilk aşamalarda dApp’lerde bazı sorunlarla karşılaşılabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Ethereum‘un ilk dApp’inin kullanıcılardan ilgi görerek kullanılmaya başlanmasının iki yıldan fazla sürdüğünü vurguluyor.

Harrison, gelecek hafta çok daha fazla ‘FUD’ ile karşı karşıya kalınabileceği konusunda da uyarıyor ve “İşler daha iyiye gitmeden önce muhtemelen daha da çirkinleşecek.” diyor.

Sırada ‘Cardano Summit’ var

Cardano’da Alonzo güncellemesinin ardından 25-26 Eylül’de ise Cardano Summit gerçekleşecek. 100’den fazla oturumdan oluşan etkinliğin Cardano’nun tarihindeki en önemli etkinlik olacağı belirtiliyor.

Cardano, Alonzo güncellemesinin öncesinde çok sayıda eleştiri aldı. Önümüzdeki günlerde Cardano’nun bu eleştirileri göğüsleyip göğüsleyemeyeceği görülecek. Haberin yazıldığı sırada ADA, 2.57 dolardan alıcı buluyor ve piyasa değeri ise 82 milyar dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl