Cardano kurucusu Charles Hoskinson: Bitcoin PoW sistemi kapatılmalı

Cardano (ADA) kurucusu olan ve IOG Araştırma ve Geliştirme şirketinin de CEO'su konumundaki Charles Hoskinson, Bitcoin'in, Cardano ya da Ethereum tarzı bir akıllı kontrat platformuna geçmesi ve dolayısıyla da proof of work sisteminin de sonlandırılması gerektiğini belirtti. Hoskinson, "Bitcoin'ler, wrapped Bitcoin'e çevrilirse daha kullanışlı olacaklardır ve PoW sistemine de gerek kalmayacaktır" dedi.

Ethereum’un da kurucuları arasında yer alan ancak daha sonra 2015 yılında Vitalik Buterin ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından projeden ayrılarak Cardano’yu kuran Charles Hoskinson, kripto para endüstrisinde çok tartışılacak bir değerlendirmede bulundu.

“Altın madenleri kapatılsa, altın değersiz mi olur?”

Düzenli olarak gündemi değerlendirdiği Youtube kanalında konuşan Hoskinson, Bitcoin ağındaki BTC’lerin, sarmalanmış yani wrapped Bitcoin’lere çevrilmesi gerektiğini belirtti ve burada altın ve altın madeni örneğini verdi:

“Altın ve altın madeni örneğinden gidelim. Altının değerli olması için altın madenine ihtiyaç var mı? Nereden geldiği ve nasıl çıkarıldığının yanında tabii ki talep de bir varlığın değerini gösterir. Dünyadaki tüm altın madenlerinin kapatıldığını düşünelim. Bu durum, altın fiyatını sıfıra mı indirir? Tabii ki hayır. Hatta daha fazla değerlenir çünkü daha fazla altın çıkarılamayacağını biliriz. Bununla birlikte altının kullanım alını ve işleyişi de devam eder. Bitcoin ve Bitcoin ağı için de aynı durumu söyleyebiliriz. Bitcoin ağını yarın kapatsak ne olur? Yapacağımız şey, wrapped Bitcoin yaratıp bunları diğer zincirlere taşımak olur. Ancak wrapped Bitcoin’ler, diğer Bitcoin’ler ile aynı sayıda olacağından, aynı rakamı elde etmiş oluruz”

“Artık PoW’a ihtiyaç kalmaz”

Bitcoin’lerin wBTC’lere çevrilmesi durumunda İş Kanıtı sistemine gerek kalmayacağını belirten Hoskinson, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu açıdan bakarsak PoW sistemine ihtiyaç kalmaz. Merkezi ya da merkeziyetsiz defterlere gönderebilirsiniz. Diğer PoW ya da PoS ağlarına gönderebilirsiniz. Çünkü artık onlar wrapped Bitcoin oldular. Bu Bitcoin’ler de şu andaki Bitcoin’ler ile aynı değerde olacaklardır ve temelde bir dijital altın görevi göreceklerdir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl