Cardano’da tarihi güncelleme resmen gerçekleşti

Cardano’nun uzun zamandır beklenen ve geliştirici ekibi tarafından blok zincirinin bugüne kadar en büyük güncellemesi olduğu belirtilen Vasil güncellemesi resmen gerçekleşti.

Güncelleme, Cardano ağının kapasitesini artırmasının işlem maliyetlerini de düşürecek. Bunun yanı sıra Vasil, Cardano’nun akıllı sözleşme işlevlerini de geliştirecek. Böylece geliştiriciler, ağ üzerinde daha güçlü merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturabilecekler.

İlk bloku Binance üretti

Vasil hard fork’u sonrası Cardano blok zincirinde ilk blok Binance tarafından üretildi.

Öte yandan kripto para borsaları, güncelleme öncesinde ADA yatırma ve çekme işlemlerini askıya almışlardı. Coinbase başta olmak üzere bazı borsalar, bu işlemleri yeniden açmaya başladılar.

İsmini Bulgar matematikçiden alıyor

Vasil güncellemesi, ismini 2021 yılında hayatını kaybeden, Cardano komünitesinin önde gelen ismi Vasil St. Dabov’dan alıyor. Cardano’ya büyük katkıları olan Dabov, Bulgaristan doğumlu bir matematikçiydi.

Sürekli erteleniyordu

Cardano blok zincirinde bir süredir hatalar ve çeşitli denemeler sebep gösterilerek ertelenen Vasil hard fork’u gecikmeyle karşı karşıya kalmıştı. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, güncellemenin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için daha fazla test yapılması gerektiğini savunmuştu.

Proje sayısı 7 bine ulaştı

Akıllı sözleşme işlevselliğini kazanmasıyla beraber Cardano ağında proje yoğunluğu arttı. NFT projelerini kendi ağına çekmeyi başaran Cardano, NFT proje sayısında 7 bine ulaşmıştı. Bu NFT’lerin alım satımının yapıldığı 15 pazar yerindeki işlem hacmi de 460 milyon dolar oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl