Cardano’da (ADA) havuzların %64’ü Alonzo’ya hazır

Cardano'nun arkasındaki oluşum olan mühendislik şirketi IOHK (Input Output Hong Kong), Twitter'dan yaptığı açıklama ile Alonzo hard fork'una hazır olan stake havuzları oranının istenilen seviyeye neredeyse ulaştığını duyurdu. Havuzların yüzde 64'lük kısmının güncellendiği belirtildi. IOHK ayrıca, zincirin kırıldığı iddialarına karşı da sert bir açıklama yaptı ve "Malesef, daha fazla yanlış bilgilendirme, spekülasyon ve saldırı bekliyoruz" dedi.

cardano-ada (1)

Cardano’nun merakla beklenen Alonzo hard fork’una kısa bir süre kala IOHK’den önemli bir tweet geldi. Cardano stake havuzlarının %64’ünün Alonzo güncellemesi için hazır olduğu ve 6 Eylül itibariyle 1.29.0 Alonzo düğümü için ulaşılması hedeflenen %70’lik orana çok az bir rakam kaldığı belirtildi:

“Alonzo’ya hazır olmak için tüm hafta sonu çalışan Cardano stake havuzları topluluğu müthiş bir iş başardı. PooltoolI’dan elde ettiğimiz bilgilere göre; 1.29.0 Alonzo düğümü için %64’lük oranda havuz güncelleme sağladı. Şimdi çalışmaya ve zorlamaya devam”

12 Eylül’e kadar hedef %80

Cardano geliştiricilerinin, havuzların %80’lik kısmının güncellemenin yapılacağı 12 Eylül tarihine kadar hazır olmasını bekledikleri belirtiliyor.

“Cardano zinciri kırıldı” iddiası

Geçen hafta, projenin tamamlanmayacağını iddia edenlere karşı Youtube kanalından cevap niteliğinde bir video yayınlayan ve iddialara tepki gösteren Cardano kurucusu Hoskinson, bu kez de Ethereum topluluğunun önde gelen üyelerinden biri olan Ethhub.io’nun kurucu ortağı Anthony Sassano’ya tepki gösterdi ve onun yaptıklarını karalama kampanyası olarak nitelendirdi.

Sassano Twitter hesabından, Reddit’ten aldığı bazı ekran görüntülerini paylaşmış ve Cardano üzerinde çalışmaya başlayan Minswap borsasındaki büyük problemleri göstermişti. Daha sonra ise Cardano’nun blok başına sadece tek işlem yapabildiği ve Minswap’ın da kullanıcılar için işe yaramaz olduğu iddia edilmişti. Bir çok kullanıcı da bu iddiaların ardından Cardano zincirinin kırıldığını ve şu anda test edilen akıllı kontratların hiçbir şekilde çalışmadığını söylediler.

“Malesef, daha fazla yanlış bilgilendirme, spekülasyon ve saldırı bekliyoruz”

Sürekli olarak Youtube kanalından hem projeleri hem de dünyadaki olaylarla ilgili yorum yapan Hoskinson ise bu yaşananları “kuru gürültü ve FUD çabaları” olarak tanımladı. IOHK’den de bu konuyla ilgili bir açıklama geldi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Son 24 saatte çok fazla sosyal medya spekülasyonu gördük. Tüm iddiaları aydınlığa kavuşturmak gerekir. Cardano bir UTxO (Harcanmamış İşlem Çıktısı) blok zinciridir ve dApp’lar için Ethereum’dan farklı bir programlama paradigması kullanır. Şu anda geliştiricilerimiz Cardano testnet’ini hala denemektedir ve dApp’ları piyasa için hazırlamaktadır. Malesef, daha fazla yanlış bilgilendirme, spekülasyon ve saldırı bekliyoruz. Sorunları her zaman çözmeye çalışacağız. Ve asla dikkatimizi dağıtmasına izin vermeyeceğiz. Cardano topluluğunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Unutmayın, bu daha yolculuğumuzun başı… Bu yolu birlikte gitmeye devam edeceğiz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl