Cardano’da (ADA) ‘Alonzo’ duyurusunun etkisi ile yeni rekor geldi

Haziran ve Temmuz aylarında 1 doların biraz üzerinde olan ancak kurucu Charles Hoskinson'ın Alonzo hard fork'unu açıklamasıyla birlikte akıllı kontrat gelişmelerinde yaşanan büyük ilerleme, Cardano (ADA) yatırımcılarını artırdı. Piyasa değeri anlamında BNB ve USDT'yi geride bırakarak geçen hafta en büyük 3. kripto para olan ADA, son yükselişle ATH'sini de yaptı!

Mühendislik ve araştırma şirketi IOHK’in (Input Output Hong Kong) CEO’su ve Cardano kurucusu olan Charles Hoskinson, geçen hafta önce Cuma günü akıllı sözleşmeler teknolojisini devreye alacaklarını duyuracaklarını açıkladı. Cardano (ADA) ise açıklama beklentisiyle kısa sürede 2 doları aştı. Cuma günü gelen açıklamanın ardından ise yükseliş bu hafta da devam etti ve Cardano en sonunda ATH’sini, yani tüm zamanların en yüksek seviyesini de geçmeyi başardı.

TSİ sabah saatlerinde 2.50 dolar seviyesini de aşan ve sürekli olarak ATH fiyatını güncelleyen Cardano, akıllı sözleşmeler özelliği sayesinde otomatik olarak borç verme ve trade yapma gibi işlevlere sahip olan merkeziyetsiz finans platformlarının uygulamalarını kendi sistemine entegre edebilecek.

En büyük 3. kripto para oldu

Bilindiği üzere Cardano, Ethereum’un da en büyük rakiplerinden ve kazandırılacak bu işlevsellikle onu geride bırakmayı hedefliyor. ADA, geçtiğimiz hafta önce Binance’in kendi token’ı olan BNB’yi daha sonra da en büyük sabit kripto para olan USDT’yi geride bırakarak piyasa değeri en büyük 3. coin olmuştu. Ancak ADA’nın ETH’yi kısa sürede geride bırakması kolay gözükmüyor. Son haftalardaki ciddi yükselişiyle 80 milyar dolar piyasa değerine ulaşan ADA, hala Ethereum’un çok gerisinde… ETH’nin şu anki piyasa değeri ise 377 milyar dolar.

Hatırlanacağı üzere, Cardano kurucusu Hoskinson 1 Ekim tarihine kadar Cardano akıllı kontratların başlatılamayacağı yönündeki bir bahse girmiş ve akıllı kontrat geliştirmesinin Eylül ayında gelecek olmasıyla birlikte bu iddiayı kazanarak cebine de fazladan 50 bin dolar koymuştu.

Haberin yazıldığı dakikalarda ADA 2.54 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl