CBOE’nin Bitcoin ETF’si başvurusunun onay ihtimali neden daha yüksek?

SEC, Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF başvursunu reddetmesine rağmen çoğu kişi CBOE'nin başvurusu için oldukça iyimser. Peki CBOE'nin başvurusu ile Winklevoss ikizlerinin başvurusu arasında ne fark var?

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF başvurusunu ikinci kez reddetmişti. Bunun ardından SEC bu kararın nedenlerini açıklayan 92 sayfalık bir rapor yayınlamıştı.

SEC’in raporu genel olarak 3 nedenden oluşuyor: Gevşek bir şekilde hazırlanmış teklif, likidite eksikliği endişesi ve fiyat manipülasyonu korkusu.

Kararın duyurulmasından kısa bir süre sonra, bir SEC komisyoneri sosyal medyada yaptığı açıklamada kararı doğru bulmadığını ve bunun inovasyona engel olacağını düşündüğünü açıklamıştı.

SEC’in ret nedenleri

SEC Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğini açıkladığı raporda bu kararı kısaca 3 veya 4 büyük nedenden ötürü verdiğini belirtti:

  • Teklif gevşek bir biçimde hazırlanmış ve başvuruda tüketicinin kayıplarla karşı karşıya kalması durumunda başvurulacak bir sigorta bulunmuyor.
  • Winklevoss ikizlerinin başvurusunda, ETF için kendi borsalarından Bitcoin tedarik edecekleri yer alıyordu. Bu, SEC için büyük bir endişe kaynağıydı, çünkü borsadaki likidite eksikliğinin ETF sürecini olumsuz etkileyeceğinden korkuyorlardı.
  • Son neden ise SEC’in kripto para piyasasına geldiğinde defalarca tekrarladığı bir açıklama gibi görünüyordu; fiyat korkusu ve piyasa manipülasyonu.

Ancak kripto para topluluğu bu reddi pek fazla önemsemedi çünkü, değerlendirilmesi gereken en az beş veya altı ETF başvurusu daha bulunuyor ve bunların içinden bir tanesi oldukça ümit vadediyor. Tüm topluluğun CBOE’nin Bitcoin ETF başvurusunun onaylanması için umutları var.

CBOE’nin Bitcoin ETF başvurusu

CBOE, VanEck ve SolidX adına bir ETF lisansı başvurusunda bulunmuştu ve bu kuvvetlerin birleşimi kripto para topluluğunun sonucu kendi lehine çevirmesi için gereken şey olabilir.

CBOE’nin başvurusunda John van Eck’in yılların geleneksel ticaret deneyimi ile SolidX’in finansal teknoloji ve Blockchain’deki önemli tecrübesi bir araya geliyor.

Topluluk bu başvurunun onaylanacağına şu sebeplerden dolayı oldukça fazla inanıyor:

  • Tecrübe üst düzeyde; VanEck, ticaret geçmişinde çok sayıda ödül kazandı, SolidX ise finans teknolojisinde çalışan New York merkezli bir şirket.
  • Geçmişte başvuruların onaylanması söz konusu olduğunda CBOE ve SEC birlikte iyi bir geçmişe sahipler.
  • CBOE’nin sunduğu başvuru, onaylanmış başvurular üzerine oldukça fazla araştırma yapıldıktan sonra çok dikkatli bir şekilde hazırlandı.
  • CBOE’nin başvurusunda, SEC’in önemli isteklerinden biri olan, müşterilerin karşı karşıya kalabileceği kayıplar için sigorta yer alıyor.
  • 2 Temmuz’da SEC, web sitesinde VanEck ve SolidX başvurusunu yayınladı ve bu başvuruyla ilgili halktan yorum almak için bir bölüm açtı. bu SEC’in ETF başvurusunu onaylama eğiliminde olduğuna dair bir işaret olarak görülebilir.

Son karar tabiki SEC’in ancak bu defa CBOE’nin VanEck-SolidX Bitcoin ETF başvurusunda, topluluk biraz daha iyimser görünüyor.

Kaynak: Itsblockchain

→ ‘BİRKAÇ AY İÇİNDE BİR BİTCOİN ETF’Sİ İÇİN HAZIRLANIN’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl