Celsius’ta yeni atanan komite CEO Mashinsky’yi inceleyecek

Haziran ayında platformdan çekimleri durduran ve daha sonra yeniden yapılandırma için iflas başvurusunda bulunan Celsius'ta, şirket aracılığıyla teminatsız şekilde borç veren bir grup kişi ve kurumu temsil eden "borçlular komitesi" ilk önemli açıklamasını yaptı ve CEO Alex Mashinsky ve diğer yöneticilerin işlem hareketlerinin detaylı şekilde araştırılacağını belirtti.

Terra LUNA çöküşüyle birlikte sorun yaşanan ilk kripto bankacılık platformu olarak ortaya çıkan ve 12 Haziran gününden bu yana fon çekim işlemlerinin yapılamadığı Celsius’ta, teminatsız şekilde borç veren bir grup alacaklıyı temsil eden “borçlular komisyonu” ilk önemli duyurusunu yaptı.

“Problemli varlık dağıtım kararları…”

Yapılan açıklamada Celsius CEO’su Alex Mashinsky’ye özellikle vurgu yapıldı ve “problemli varlık dağıtım kararları, ön talep transferleri ve diğer konularla ilgili hem Mashinsky hem de diğer yöneticilerin hareketlerinin derinlemesine inceleneceği” belirtildi.

Bitcoin satışları da incelenecek

Celsius’un madencilik şirketi ve geçen sene 115 milyon dolara alınan GK8 adlı güvenlik firmasının yaptığı tahmin edilen muhtemel Bitcoin satışları da inceleme altında olacak. Açıklamada komitenin 27 Temmuz’da göreve getirildiği ve platform aracılığıyla 3. taraflara teminatsız şekilde borç veren 7 kişi ve bazı kurumların temsilcilerinden oluştuğu bilgisi verildi:

“Komitenin amacı hesap sahipleri ve teminatsız borç verenlerin alacağı tazminatları maksimum seviyeye yükseltmektir. Komite iflas olayının araştırılmasında güçlü bir katılımcı olacak ve ilk olarak teminatsız borç veren grubun lehinde çalışmalarda bulunacaktır”

Komite, hukuk danışmanı olarak White & Case firmasıyla anlaşma sağlarken, M3 Partners ise yeniden yapılandırılma süreciyle ilgilenecek. Blok zinciri detayları konusunda danışmanlık ise Elementus şirketi tarafından verilecek. Bunlara ek olarak, yeniden yapılandırma konusunda uzmanlaşmış bir yatırım bankası olan Perella Weinberg Partners da, borç verenlerin fonlarını telafi etmeye yardımcı olabilecek “muhtemel işlemler” konusunda yardımcı olacak.

Hatırlanacağı üzere CEO Mashinsky, Celsius’un elinde bulunan varlıklardan 1.2 milyar dolar daha fazla borcu olduğunu belirtmişti.

Fotoğraf: Flickr/Web Summit

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl