Celsius’tan iki seçenek: Ya eksik alın ya da paranızı uzun süre tutun!

Geçtiğimiz hafta iflas başvurusunda bulunan kripto borç ve kredi verme platformu Celsius, iflas süreciyle ilgili bilgilendirme yaptığı uzun bir rapor paylaştı. Şirket, mağdur olan müşterilerine iki seçenek sundu. 20 sayfalık raporda, bu bilginin tek bir cümleyle geçiştirilmesi de dikkat çekti.

Terra LUNA çöküşüyle birlikte kripto para piyasalarında başlayan düşüşün bir domino etkisiyle borç ve kredi verme şirketlerini de etkilemesi, bu yönde hizmet veren firmaların teker teker iflas etmelerine yol açarken, en ağır darbe alanlardan biri de Celsius’tu.

“Ya indirimli erken ödeme ya da…”

Şirket yayımladığı 20 sayfalık raporda çekim işlemleri, hesaplar arası transferler, takas işlemleri ve kredi alım işlemlerinin hala yapılamadığı bilgisini verirken, mağdur olan müşteriler için de iki seçenek öne sürdü. Raporda “Sonraki adımlar” bölümünde verilen bilgide şu ifadeler yer aldı:

“Seçim hakkı müşterilerde olmak üzere, kullanıcılar iki hakka sahip olacaklar. Ya varlıklarını nakit olarak ancak indirimli şekilde alabilecekler ya da kripto piyasasında uzun vade kalarak Celsius’un durumunu düzeltmesini bekleyerek kazançlarını maksimize edecekler”

Şirketin bu derecede önemli bir bilgiyi fazla detaylandırmadan 20 sayfalık raporda tek cümle içinde geçirmesi de gözlerden kaçmadı.

Çıkarılan Bitcoin’ler de kullanılacak

Öte yandan şirket, operasyonlarına devam eden madencilik şirketinden gelen yeni üretim Bitcoin’leri de, masrafları karşılamak ve madencilik operasyonlarını büyütmek için kullanacağını açıkladı. Celsius’un, Celsius Mining LLC adında ABD’de hizmet veren bir Bitcoin madencilik şirketi de bulunuyor. Celsius Mining için şu anda 43 binden fazla madencilik cihazı çalışırken, şirket bu sayının 2023 ikinci çeyreği itibariyle 112 binin üzerine çıkmasını hedeflediğini duyurdu. Bilgilendirmede ayrıca, varlık satışlarının göz önünde bulundurulacağı ve üçüncü taraf yatırım fırsatlarının da değerlendirilmeye çalışılacağı belirtildi.

İlk duruşma bugün

Geçtiğimiz hafta resmen iflas başvurusunda bulunan ve ABD iflas kanununun 11. maddesine göre yeniden yapılandırma talep eden şirketin bu durumunun görüşüleceği mahkemenin ilk duruşması da bugün yapılacak. İflas konusunda uzman bir hakimin yöneteceği davanın duruşması TSİ 21’de başlayacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl