CFTC Başkanı ilk kez açıkladı: FTX ile 10 defa görüştük

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam’ın FTX’in çöküşünü inceleyen Senato oturumu için hazırladığı ifadede, ABD regülasyonlarının kripto para borsalarına bağlı trading firmalarını veya hedge fonlarını yasaklaması gerektiğiyle ilgili bir madde yer aldı. İlk senato oturumunda tek tanık olan Behnam ayrıca, Sam Bankman-Fried’in CFTC üst düzey yetkilileriyle 10 kez görüştüğünü söyledi.

CFTC Başkanı Rostin Behnam, kendisi ile ekibinin Bankman-Fried ve FTX ekibiyle son 14 ay içinde 10 kez bir araya geldiğini, izleme amaçlı aramalar yaptıklarını ayrıca mesajlar gönderdiklerini söyledi. FTX’in çöküşüyle ilgili olarak Senato’da yapılan oturumda “Yasalar gereği yapmamız gerekeni yapıyorduk” dedi.

FTX, CFTC için lobi yapmış

CFTC, FTX ile kurumdaki bir teklif ve önerilen mevzuat üzerinde ne kadar yakın çalıştığına dair sorularla karşı karşıya kaldı. FTX, doğrudan kaldıraçlı işlemlere izin verirken bir türev takas kuruluşu olarak hizmet vermek için geçen yıl CFTC’ye başvurmuştu. Behnam tüm toplantıların FTX’in bu çabasını ele aldığını söyledi. FTX aynı zamanda, ABD’de Bitcoin ve Ethereum işlemleri de dahil olmak üzere CFTC’nin kripto para piyasaları üzerindeki yetkisini artıracak Senato mevzuatı için lobi de yapmıştı.

Behnam, türev piyasalarının yapısını değiştirme potansiyeline sahip olduğu için FTX’in takas teklifiyle mümkün olduğunca “kişisel olarak ilgilenmeye” karar verdiğini söyledi. Konuya ilişkin, “Kurumun başkanı olarak müdahil olmam gerektiğini hissettim.” dedi.

“Daha fazla kripto para şirketi ABD’ye çekilebilir”

Behnam, siyasetçilere piyasada federal bir çerçeve oluşturulması halinde daha fazla kripto para şirketinin Amerika Birleşik Devletleri’ne çekilebileceğini belirtti. CFTC Başkanı ayrıca, müşteri fonlarının özel fonlarla karışmasına karşı denetlenmiş mali açıklamaların uygulanması da dahil olmak üzere tüm endüstri etrafında daha fazla yapıya sahip olunabileceğini savundu.

“Kripto para borsalarına bağlı trading firmaları olmamalı”

CFTC Başkanı, senato oturumunda “Bir borsayı işletirken aynı zamanda bu borsada müşterilere karşı işlem yapmak gibi çelişkili roller üstlenmelerine izin verilemez” dedi.

Behnam, CFTC ve SEC’nin, devam eden alım satım faaliyetlerini gözetleme, incelemeler yapma ve platformun işindeki önemli değişiklikleri onaylama yetkisiyle bu platformlar hakkında doğrudan bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyor.

CFTC Başkanı Behnam’ın Senato Tarım Komitesi’nin huzuruna çıkması, kurumuna kripto para piyasası üzerinde daha fazla yetki verecek mevzuatı destekleme niyeti olarak yorumlandı.

FTX’in komite tarafından hazırlanan mevzuatın ayrıntılarına ilişkin desteği ve geri bildirimleri nedeniyle, mevzuat taslağının bu yıl geçme olasılığının zor olduğu söyleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl