Chainalysis FTX ile Mt. Gox’u kıyasladı: “Kripto bu krizden çıkar”

Kripto para endüstrisi üst üste çok önemli krizleri bertaraf etmeye uğraşırken blok zinciri analiz firması Chainalysis ise geçmşteki krizlerle FTX çöküşünü kıyasladı. Şirketin araştırma yöneticisi, "Piyasa FTX'ten çok daha kötü olaylardan çıkmayı başardı" dedi.

mtgox

Terra LUNA çöküşüyle başlayan ve daha sonra FTX ile adeta zirve yapan kripto para endüstrisindeki krizler Chainalysis şirketinin de radarına girdi. Blok zinciri analiz şirketinin araştırma yöneticisi olan Eric Jardine, Twitter hesabından Mt. Gox krizinden bile çıkabilen bu endüstrinin FTX olaylarını da atlatabileceğini savundu.

“Mt. Gox yüzde 46’sına sahipken FTX yüzde 13!”

Kıyaslamasına iki şirketin piyasa payındaki yüzdelerini karşılaştırarak başlayan Jardine, Mt. Gox’un müşteri kaybetmeye başladığı ve en sonunda da iflas ettiği 2014 yılında toplam kripto para piyasasının yüzde 46’sını elinde bulundurduğunu belirtti. Jardine, aynı durumun 2019 ve 2022 yılları arasında, yani tam 3 yıl boyunca FTX için ise yüzde 13 olduğunu dile getirdi. Yani Mt. Gox’un 1 senelik piyasa payı, FTX’in 3 senelik paynın bile 3 katından fazlaydı.

Jardine ayrıca 2014’te ortada merkeziyetsiz finans diye bir olgu olmadığını, bugün hacimlerin önemli bir bölümünün ise Uniswap ve Curve gibi platformlara gittiğini de sözlerine ekledi.

“Endüstrinin buradan çıkamayacağını düşünmeye gerek yok”

Tüm bu kıyaslamaların endüstriye umut vermesi gerektiğini belirten Jardine son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Burada detaylı incelenmesi gereken birço faktör var. SBF, endüstrinin yüzü olmaya başlamıştı ama 2014’te Mt. Gox’un böyle bir yüzü yoktu. Mt. Gox, büyüyen bir endüstride küçük paylar almaya başlarken, FTX ise düşüşlerden ötürü küçülen bir endüstride büyümeye başlamıştı. Bu yüzden bu son olaylar ana akım medyada daha çok konuşuluyor.Tüm olanlara baltığımızda, endüstrinin buradan çıkamayacağını düşünmeye hiç gerek yok. FTX çöküşü kripto para piyasaları açısından çok daha büyüktü”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl