Chainlink node’larına saldırı: Yüzlerce Ethereum (ETH) çalındı

Dokuz Chainlink node operatörünün Pazar günü iki saat süren bir saldırının kurbanı olduğu belirlendi. Saldırı esnasında 700 ETH hortumlandı.

chainlink link

The Block’un haberine göre, token fiyat bilgileri sağlayarak merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine önemli bir destek sağlayan dokuz Chainlink node operatörü, 30 Ağustos’ta saldırıya uğradı ve “sıcak” cüzdanlardan olay sırasında yaklaşık 335 bin dolar değerinde olan 700 ETH çalındı.

Bir saldırganın geçerli fiyat feed’i talepleri göndermeye başladığı ve bunun da operatörlerin çok fazla gaz ücreti, diğer bir deyişle Ethereum işlem ücreti ödemesine neden olduğu söyleniyor.

Saldırı hakkında ayrıntılar veren Chainlink node operatörü Certus One CEO’su Hendrik Hofstadt, olaydan en az dokuz Chainlink node operatörünün etkilendiğini, sadece Certus ONe’ın 20 ETH kaybettiğini söyledi. 20 ETH, mevcut fiyatlarla yaklaşık 7 bin 500 dolar ediyor.

Saldırı iki saat sürdü

Chainlink ekibi de böyle bir saldırının yaşadığını doğruladı fakat ne kadar ETH’nin hortumlandığı ve kaç node operatörünün etkilendiği konusunda bilgi vermedi. Yaşananları “kısa bir spam girişimi” olarak niteleyen Chainlink, bunun yaklaşık iki saat boyunca devam ettiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir | Google’dan Intel’e Chainlink’in (LINK) 5 büyük ortaklığı

İşlemleri gizlemek için ek araç kullandılar

Yüzlerce ETH’yi hortumlayan saldırganın, işlemlerini gizlemek için Ethereum tabanlı bir işlem karıştırma servisi olan Tornado Cash’i kullandığı da belirlendi. Etkilenen dokuz node operatörü ise şöyle sıralanıyor: T-Systems (Deutsche Telekom’un iştiraki), 01Node, Anyblock Analytics, B-Harvest, ChainLayer, Chainlink, Everstake, Figment Networks, LinkPool. Bu dokuz operatörün ETH’leri hortumlandığı için iki saat süren saldırı sırasınca veri taleplerini de yerine getiremediler. Bununla beraber, saldırının Chainlink ağında herhangi bir ciddi etki yaratmadığı, çünkü etkilenmeyen node operatörlerinin veri feed’ine devam edebildiği kaydediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl