Çin’de Bitcoin madencilerine ucuz elektrik kullanımı yasaklanıyor

Görünüşe göre Çin hükümetinin genel anti-Bitcoin tutumu sürüyor. Yerel medyada çıkan haberlere göre, büyük Bitcoin madencilerine ucuz hidroelektrik gücü kullanımına artık izin verilmeyebilir. Sichuan Electric Power Company adlı şirket, şebekesine bağlı hidroelektrik santrallerinden artık Bitcoin madencileri için gerekli gücü sağlayamayacağını bildiren yazılı bir açıklama yayınladı ancak bu açıklama henüz teyit edilemedi. Elektrik verilemeyeceği açıklamasının doğrudan Çin hükümetinin Bitcoin karşıtı tutumu nedeniyle yapıldığı öne sürülüyor. Haberde, Sichuan eyaletinin Bitcoin madencilerinin elektrik ihtiyacını karşılayacak derecede yeterli kaynaklara sahip olduğu, eyalet yönetiminin enerji...

Görünüşe göre Çin hükümetinin genel anti-Bitcoin tutumu sürüyor. Yerel medyada çıkan haberlere göre, büyük Bitcoin madencilerine ucuz hidroelektrik gücü kullanımına artık izin verilmeyebilir.

Sichuan Electric Power Company adlı şirket, şebekesine bağlı hidroelektrik santrallerinden artık Bitcoin madencileri için gerekli gücü sağlayamayacağını bildiren yazılı bir açıklama yayınladı ancak bu açıklama henüz teyit edilemedi.

Elektrik verilemeyeceği açıklamasının doğrudan Çin hükümetinin Bitcoin karşıtı tutumu nedeniyle yapıldığı öne sürülüyor. Haberde, Sichuan eyaletinin Bitcoin madencilerinin elektrik ihtiyacını karşılayacak derecede yeterli kaynaklara sahip olduğu, eyalet yönetiminin enerji santrali satın alımlarına hız verdiği belirtildi.

Hedef küçük ölçekli Bitcoin madencileri

Öte yandan bu kararın doğrudan eyalet yönetimiyle anlaşma sağlayan Bitmain gibi şirketleri etkilemeyeceği, yazın bölgeye gelen kışın ise zorlu hava şartları nedeniyle taşınan küçük madencilik işletmelerini hedef aldığı iddia edildi.

Sichuan, ülkenin önemli bir tarım ve sanayi bölgesi. Çin’deki madencilik tesislerinin çoğu bu bölgede bulunuyor. Bol yağış alan bir bölge olan Sichuan, bu nedenle hidroelektrik santrallerinin yoğun olarak bulunduğu bir yer. Madencilik tesisleri, genellikle ucuz olduğu için atık sudan üretilen elektriği kullanıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl