Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin hükümetinin desteklediği dijital para birimi çalıştayında Bitcoin’e “facia” dendi

12 Ekim’de Pekin’de Çin hükümetinin desteğiyle dijital para birimleriyle ilgili bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda Çin’in merkez bankasının yanı sıra Dijital Para Enstitüsü, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi ile Çin Dijital Fiat Para Birimi Enstitüsü de yer aldı. Çalıştayın organizatörleri, dijital para biriminin ülkedeki geleceğini tartışmak üzere 40’dan fazla profesyonel, memur ve girişimcileri davet etti. Çalıştayın başlıkları genellikle dijital para birimlerinde yaşanan sorunların düzenlenmesiyle ilgiliydi. Çinli bilim adamları, çalıştay sırasında devlet tarafından yayınlanacak olan bir dijital para birimi fikrine sıcak...

12 Ekim’de Pekin’de Çin hükümetinin desteğiyle dijital para birimleriyle ilgili bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda Çin’in merkez bankasının yanı sıra Dijital Para Enstitüsü, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi ile Çin Dijital Fiat Para Birimi Enstitüsü de yer aldı.

Çalıştayın organizatörleri, dijital para biriminin ülkedeki geleceğini tartışmak üzere 40’dan fazla profesyonel, memur ve girişimcileri davet etti. Çalıştayın başlıkları genellikle dijital para birimlerinde yaşanan sorunların düzenlenmesiyle ilgiliydi.

Çinli bilim adamları, çalıştay sırasında devlet tarafından yayınlanacak olan bir dijital para birimi fikrine sıcak baktılar.

Çin merkez bankasının Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Başkanı Yao Qian, konuşmasında, devlet tarafından başlatılacak bir dijital para biriminin önemini vurguladı ve Bitcoin’i tartışmaya açtı:

“Bitcoin gibi bir dijital para biriminin değeri esas olarak piyasanın spekülasyonundan kaynaklanıyor. Ülkeler, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanırsa bu facia olacaktır.”

Yao’nun yanı sıra Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Sekreteri Bilel Jamoussi, Kenya Merkez Bankası eski başkanı Njuguna Ndung ve Pakistan Telekomünikasyon Kurumu Direktörü Muhammed Arif Sargana da birer konuşma yaptı.

Bazı konuşmacılar, devlete ait dijital para birimi yayınlayarak ülkelerin yerel fiat para biriminin istikrara kavuşturulabileceğini ve ülkelerin mali durumlarının güvence altına alınabileceğini düşünüyorlar.

Geçtiğimiz ay, Çin hükümetinin dijital para birimleri konusundaki tutumu oldukça sertti. ICO’ların yasaklanması ve Bitcoin borsalarının kapatılması Bitcoin’in değerinde dramatik bir düşüşe neden olmuştu.

Çin, devlet tarafından başlatılacak bir dijital para biriminin potansiyeli hakkında bir tartışma düzenlemeye başladığına göre hükümetin resmi planları arasında böyle bir dijital para biriminin var olduğunu tahmin etmek zor değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl