Çin devleti, kendi kripto parasını çıkarmaya oldukça yakın

Çin Merkez Bankası'nın Dijital Para Araştırma Laboratuvarı'nın yaptığı son patent başvuruları, devletin kendi kripto parasını başlatmaya oldukça yakın olduğunu gösteriyor.

Çin, Blockchain ve kripto para teknolojisi geliştirme yolunda ilerlemeyi sürdürüyor. Çin Merkez Bankası’ndaki Dijital Para Araştırma Laboratuvarı son 12 ayda 41 patent başvurusu yaptı.

Ünlü bir finansal analist olan Xiao Lei, Merkez Bankası tarafından sunulan son dört yeni patentin tümünün devlet tarafından çıkarılacak bir dijital para biriminin temel teknolojisini içerdiğini, bunun da Çin’in kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi planladığı anlamına geldiğini söyledi.

Çin’in resmi patent ofisinden alınan bilgilere göre Dijital Para Araştırma Laboratuvarı, son bir ayda 4 yeni patent elde etti. Bu patent dosyaları, “Dijital para işlem bilgilerinin sorgu yöntemi ve sorgu sistemi”, “Dijital para cüzdanının senkronizasyon yöntemi, terminali ve sistemi”, “Takas yöntemi ve bir dijital para sistemi”, “Dijital para cüzdanına bağlı hesaplar için sorgulama yöntemi ve sistemi” başlıklarını içeriyordu.

Laboratuvar, 2017 yılının Ocak ayında Çin Merkez Bankası tarafından kuruldu. Kurum, Blockchain ve dijital para ödemelerinin ticari uygulamalarını incelemenin yanı sıra mevcut parasal sistemle bütünleşmelerini görmeyi hedefliyor. Ayrıca 2017 yılının Kasım ayında, özel kuruluşlar tarafından çıkarılan kripto varlıkların temel kusurlarını ortaya koyup devlet destekli bir kripto paranın kaçınılmaz olduğu sonucuna vardılar.

Xiao Lei, Çin Merkez Bankası tarafından alınan son patentlerin devlet tarafından finanse edilen bir dijital paranın başlatılması için tüm temel tekniği içerdiğini iddia ediyor. Ona göre patent dosyalarına bakıldığında tüm sistem teoride hazır görünüyor. Bununla birlikte pratik uygulamanın da yakın gelecekte başlatılacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay Çin Bilim Akademisi tarafından dün düzenlenen yıllık akademik konferansta konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Blockchain teknolojisine olan desteğini açıkça ifade etmişti.

→ SOSYAL MEDYA DEVİ FACEBOOK COINBASE’İ SATIN MI ALIYOR?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl