Sosyal medya devi Facebook, Coinbase’i satın mı alıyor?

Kripto para reklamları yasağını kaldıran sosyal medya devi Facebook'un şu sıralarda büyük bir işin peşinden koşuyor olduğu öne sürülüyor: Coinbase'i satın almak.

Facebook’un Ocak ayında aldığı kripto para reklamlarını yasaklama kararının gevşetmesi ve ICO’lar hariç kripto paralarla ilgili tüm reklamlara izin vermesi, bir başka söylentiyi gündeme getirdi.

The Independent‘ta yer alan habere göre sosyal medya devi, daha büyük işlerin peşinde koşuyor olabilir. Mesela Coinbase’i satın almak gibi…

Geçtiğimiz ay Facebook, şirketin CTO’su Mike Schroepfer’e doğrudan rapor verecek bir Blockchain araştırma grubunun oluşturulması da dahil büyük bir yönetim değişikliği duyurmuştu. Bu araştırma grubunun başında Facebook Messenger’ın eski başkanı ve dünyanın en popüler kripto para platformu Coinbase‘in yönetim kurulu üyesi David Marcus var.

Bu arada The Economist de yakın zamanlarda yayınladığı bir haberde Facebook‘un Coinbase’i satın almak istediğiyle ilgili söylentiler bulunduğunu kaydetmişti.

Uzmanlar, böyle bir satın alma girişiminin yalnızca Facebook’un değerini artırmayacağını aynı zamanda kripto para piyasasına meşruiyet katacağını söylüyor.

Teknoloji girişimcisi Oliver Isaacs, “Facebook’un Coinbase’i satın almak için girişimde bulunması beni şaşırtmaz. Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve ekibin kabul edip etmeyeceği başka bir soru.” dedi.

Coinbase potansiyel bir satın alma hakkında konuşmadı fakat Armstrong, daha önce şirketinin kripto paraları benimsemiş 1 milyar insana ulaşma konusundaki isteklerini belirtmişti. Armstrong, Mart ayında “Bugün belki 10 milyon müşteriye hizmet veriyoruz. Dünyada her gün dijital para kullanan 1 milyar insana ulaşmak istiyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu sunduğu herhangi bir kripto paranın herhangi bir geleneksel paradan daha büyük bir potansiyele sahip olabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca Facebook’a ait bir coin, kuşkusuz Bitcoin ve diğer 1500 kripto paradan daha fazla erişime sahip olacak.

Bu arada Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Ocak ayında şifreleme teknolojisinin ve kripto paraların Facebook servislerinde nasıl kullanılabileceği üzerinde kafa yorduğunu açıklamıştı.

Blockchain teknolojisinin Facebook’un sonunu getirebileceği düşünüldüğünde sosyal medya devinin ivedilikle bu alanda yer alma ve kendini bu teknolojiye adapte etme isteği gayet anlaşılabilir.

→ ANDREESSEN HOROWITZ’İN SON HAMLESİ KRİPTO PARALAR İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl