Çin Merkez Bankası: Bitcoin işlemlerini yüzde 10’a düşürdük

Geçtiğimiz Mayıs ayında kripto paralar konusunda büyük bir yasaklar zinciri başlatan, Eylül ayında ise bu yasakları topyekün hale getiren Çin'de merkez bankası son senelerdeki hamleleriyle ülkedeki kripto para işlemlerine büyük darbe vurduğunu belirtti. Yapılan resmi açıklamada kripto paralar "ehliyetsiz araç kullanımı"na benzetildi.

bitcoin-cin

Çin Merkez Bankası, yaptığı resmi açıklamayla ülkede son 30 yılda yaşanan mali krizleri ve bu ekonomik zorluklar karşısında alınan önlemleri sıraladı. 1990’ların başındaki yüksek enflasyondan 1997’deki Güney Asya krizine kadar birçok konuya değinilen açıklamada Bitcoin ve kripto paralardan da bahsedildi.

“%90’dan %10’a düşürdük”

Madde madde finansal risklerin geçmişte nasıl önlediği ve önümüzdeki dönemde de neler yapılacağının anlatıldığı açıklamda “Mali düzenin kapsamlı bir şekilde düzeltilmesi” başlığı altında kripto paralar ve Bitcoin’e de yer verildi ve bu tür varlıkların ülkenin dışına çıkarıldığı dönem rakamlarla anlatıldı. İnternetin, finansal kaosun merkezi olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İnternet finansal kaosun merkeziydi ve bunun düzeltilmesi gerekiyordu. Tüm kişiden kişiye çevrimiçi kredi platformlarının ülkedeki varlığına son verildi. Sanal para işlemleri ‘yutturmacasını’ engelleyen Çin’in, dünyadaki Bitcoin işlem oranındaki payı yüzde 90’dan, yüzde 10’a düştü. Ehliyetsiz araç kullanmaya benzeyen bu gibi yasa dışı finansal faaliyetlere ciddi anlamda darbe vuruldu. İnternet platform şirketlerinin tüm mali işleri denetim altına alındı ve lisanslı kuruluşlar ile internet platformu şirketleri arasındaki ticari işbirliği düzenlendi.”

Her şey Mayıs’ta başlamıştı

Hatırlanacağı üzere 2021 yılının Mayıs ayında Çin, kripto para evrenini şoke edecek şekilde madenciler aleyhine büyük bir operasyon başlatmış ve ülkedeki tüm madencilik faaliyetlerini yasaklayacağını açıklamıştı. Haziran ayı ile birlikte madencilik şirket ve çiftliklerine de büyük darbe vurulmuştu. Birçok madenci Çin’den, Rusya, Kazakistan ve ABD’ye göç etmek zorunda kalmışlardı.

Çin başkan yardımcısı Liu He’nin yaptığı açıklamanın ardından Bitcoin fiyatında da tarihi düşüşler meydana gelmiş, BTC Temmuz ayında 29 bin dolara kadar çekilmişti. Hash oranlarında da büyük düşüşler yaşansa da göç hareketinin bitmesinin ardından yeniden eski seviyeler geri gelmişti.

Çin ayrıca Eylül ayında da, ülkedeki tüm kripto para işlemlerini yasaklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl