Çin yargı makamları cezalar için kripto para kanunlarını araştırıyor

Kripto para endüstrisine adeta savaş açan ve madencilik başta olmak üzere birçok işkolunu ülkede yasaklayan Çin'de, bu kanunlara uymayanların neyle suçlanacağı ve nasıl cezalandırılacağı ise problem oldu. Çin yargı makamlarının gerekli araştırmaları yaptığı ve gelecekte ilgili kanunların çıkacağı belirtildi.

bitcoin-cin

Mayıs ayında başkan yardımcısı Liu He’nin “Kripto para madenciliğini düzenleyeceğiz” sözüyle başlayan ve bir yasaklama operasyonuna dönüşen hareket, birçok madencilik şirketinin Çin’den göç etmesine sebep olmuştu.

Zamanla sertleşen yasaklar furyasında son hamle ise Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından yapılmış ve Eylül ayında yapılan açıklama ile kripto para işlemleri de yasa dışı kabul edilmişti.

Çin medyasından Caijing dergisinde yer alan habere göre ise; Çin yargı makamları şu anda ilgili kurallara uymayan kişi ve kurumların neyle suçlanacağını ve nasıl cezalandırılacağını araştırıyor. Haberde ‘gelecekte’ konuyla ilgili kanunların çıkacağı yazılırken, süreç ile ilgili ise detay verilmedi. Çin’de kripto para bağlantılı faaliyetler, yasa dışı ilân edilmelerine rağmen hala tam anlamıyla uygulanamıyor.

Caijing dergisi ise, kripto para borsalarının ülkeden çekilmesinin, suç teşkil eden işlemleri daha da gizleyeceğini belirtti.

Çin’de Mayıs ayında başlayan yasaklar furyası yaz aylarında da devam etmiş ve birçok kripto para madenciliği şirketi başta Kuzey Amerika bölgesi olmak üzere, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelere göç etmek zorunda kalmıştı. Çin yasakları, Haziran ayı ve Temmuz başında Bitcoin hash rate’inde de önemli düşüşlere neden olmuş ancak daha sonra madencilerin gerekli yerleşimleri tamamlamasıyla yeniden normal seviyeye ulaşmıştı.

Konuyla ilgili olarak bugün de bir gelişme yaşandı ve Çin merkezli dev madencilik cihaz üreticisi Bitmain, makinelerini Çin ana karasına gönderme operasyonlarını askıya aldığını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl