Çin Yüksek Mahkemesi’nden uyarı: Blok zinciri teknolojisine geçin

Çin Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, yerel mahkemelerin 2025 yılına kadar blok zinciri teknolojisini benimsemesi ve mahkemeler arasında bağlantı inşa edilmesi yönünde bir uyarı geçti.

Kripto para madenciliğinin ve işlemlerinin tamamen yasaklandığı Çin’de, yüksek mahkemeden yerel mahkemelere blok zinciri uyarısı yapıldı. Çin Yüksek Mahkemesi, dün yaptığı bir açıklamayla blok zinciri teknolojisinin; hukuki verilerin, yasal dosyaların ve raporlamaların doğrulanması konusundaki önemine değindi.

2.2 milyardan fazla belge

Yüksek Mahkeme’nin yaptığı açıklamada şu anda kullanılan blok zinciri sisteminde 2.2 milyardan fazla adli belge olduğu belirtildi ve yerel mahkemelerin de bu sisteme geçmesi gerektiği savunuldu:

“Blok zinciri, dava dosyalamalarının, bilgi toplanmasının ve doğrulanmasının da olduğu yasal süreçler ile farklı hukuk sistemlerine bağlı mahkemeler arasındaki iletişimlerde çok daha etkin olunmasını sağlamaktadır.”

Yüksek Mahkeme ayrıca; mahkeme, kolluk kuvvetleri ve regülatörler arasında “zincirler arası” işbirlikleri kurulmasını da önerdi.

“Çeşitli blok zinciri platformlarıyla işbirliği kurulmalı”

Kurumun önem verdiği bir başka konu ise hayatın diğer önemli alanlarında blok zinciri teknolojisinin getireceği faydalardı. Paylaşılan dosyada şu ifadeler de yer aldı:

“Fikri mülkiyet hakkının korunması, işdünyasında çok daha sağlıklı bir ortam oluşturulması, kurumsal iflaslar ve sosyal kredi sisteminin oturması için d mahkemeler çeşitli blok zinciri platformlarıyla işbirliği içinde olmalıdırlar”

Son yıllarda dijital yuan ve blok zinciri konusunda önemli atılımlar yapan Çin, bu sistemleri genelde kapalı şekilde kullanmaktan yana bir tutum sergiliyor. Ülkede bu yüzden kripto para teknolojisinin kullanımına izin verilmiyor. Dijital yuan da, kripto paraların yerini tutması için geliştiriliyor ancak ülke medyasından son dönemde gelen haberler Çin halkının dijital yuana sıcak bakmadığı yönünde…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl