Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin’den 10 milyon kişiyi aşan yeni dijital para testi

Sabit coin'ler konusunda yaptığı "Finansal sistem için riskli..." yorumuyla belki de günün en çok konuşulan ismi olan Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, CBDC testlerine katılımı artırma konusunda hazırlıkların tamamlandığını ve yeni kullanıcı anlamında 10 milyon kişi rakamına da ulaştıklarını belirtti.

Çin hızlı ve agresif bir şekilde merkez bankası dijital paralarını (CBDC) test etmeye devam ediyor. Bugünkü sabit coin yorumlarıyla ses getiren Çin Merkez Bankası (PBOC) başkan yardımcısı Fan Yifei, CBDC’ler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Başkan yardımcısı, önümüzdeki CBDC test dönemine katılmak isteyenlerin bankanın bölge şubesinden kayıt yaptırabileceklerini söyledi. Yifei’ye göre şu anda çeşitli bölgesel bankaların listelerinde toplamda 10 milyondan fazla kişi bulunuyor.

En hızlısı açık ara Çin…

Dünyada CBDC testlerine gerçek anlamda başlayan ülke sayısı belki de bir elin parmaklarını geçmiyor ve burada en hızlı ülke açık ara Çin. Fransa da testlere başladı. Rusya ve İsveç gibi ülkeler de önümüzdeki dönemde startı vermeyi düşünüyor. ABD ise hala bu anlamda kararsız.

Denemeler bitiyor mu?

Bu konuda lider olan Çin, birçok bölgede testlerini tamamladı. Testlerin başında airdrop modeli kullanıldı. Milyonlarca dijital yuan, denemelere katılan kullanıcıların cüzdanlarına gönderildi. Uzmanlar, milyonlarca kişiye ulaşan şimdiki hızlı büyümenin ise denemelerin sonuna gelindiğinin bir göstergesi olabileceğini belirtiyorlar. Hatta ülkede yapılacak olan 2022 Kış Olimpiyatları’nda dijital yuan kullanımına başlanmasının plânlar dahilinde olduğu da biliniyor.

Son yasaklar dijital yuanın önünü açmak için mi?

Çin Mayıs ayında başlattığı büyük operasyon sonucunda, madencilik tesislerine verilen elektrikler kesildi, hatta kripto para şirketlerine yazılım hizmeti sunan firmalar kapatıldı. Konuyla ilgili şirketler ofis kiralamanın bile yasaklandığı konusunda uyarılar yapıldı. Uzun zamandır kripto paralara karşı düşmanca bir tavır sergileyen Çin, Mayıs ayında ise adeta gerçek anlamda düğmeye bastı.

Tüm bu operasyonların, ülkede dijital yuan karşısında hiçbir rakip bırakmamak için yapıldığı belirtilirken, bunların CBDC denemelerinin de artık sonuna gelindiğinin bir göstergesi olduğu iddia ediliyor.

Çin, CBDC testlerine 2019 yılında başlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl