Bitcoin, Çin’den gelen yeni açıklamayla sert düştü

Mayıs ayından bu yana kripto para endüstrisi üzerine sert hamlelerle gelen Çin'den bu kez merkez bankası vasıtasıyla yine olumsuz açıklamalar yapıldı. Çin Merkez Bankası (PBOC), yaptığı açıklama ile tüm kripto para bağlantılı işlemlerin yasa dışı olduğunu belirtti. Duyurunun ardından 45 bin dolar civarında işlem gören ve son birkaç gündür yükselişte olan Bitcoin, 43 bin doların da altına indi.

2017 yılında ülkedeki kripto para borsalarını kapatarak ve bu tür işletmelerin çalışmasını yasaklayarak endüstriye karşı düşmanca bir tavır alan Çin, bu politikasını 2020 yılında iyice sertleştirdi.

Mayıs ayında başkan yardımcısı görevindeki Liu He’nin kripto paralara karşı alınan önlem paketini açıklaması ve ülkedeki tüm madencilik işletmelerini kapatma operasyonu başlatması, endüstriye vurulan en büyük darbelerden bir tanesi olmuştu.

Bitcoin fiyatına da olumsuz yansıyan bu gelişmenin ardından Çin adeta kripto para dünyasına kapılarını kapatmıştı ancak ülkeden bu konuda gelen olumsuz açıklama furyası da bitmek bilmiyor.

İnternet içerikleri bile kontrol edilecek

Çin Merkez Bankası’ndan TSİ 12 civarında yine kripto paralar konusunda olumsuz bir açıklama yapıldı. Tüm kripto para işlemlerinin yasa dışı sayıldığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto para bağlantılı yapılan işlemlerin tümü illegaldir. Kripto para işlem kaynaklı oluşan risklerin önlenmesi için kontroller artırılacak. Denizaşırı borsaların, Çin anakarasındaki vatandaşlara hizmet vermesinin önüne geçilmelidir. İnternet üzerindeki kripto para ilişkili içeriklerin denetlenmesi de geliştirilecektir.”

İlk kez coin adı verildi: Bitcoin, Ethereum ve USDT…

Yapılan açıklamada ayrıca kripto para borsalarında çalışan kişilerin de, yasa ihlalinden sorumlu olacağı belirtildi ve ilk kez kripto para ismi de verilerek Bitcoin, Ethereum ve Tether’in (USDT) Çin’de dolaşımda olmaması gerektiği yazıldı.

Bitcoin de Çin’den gelen haberlerle sarsıldı ve son günlerdeki düşüşünü kapatan ve yeniden 45 bin doların üzerine çıkan fiyat, PBOC açıklamasıyla birlikte 43 bin doların da altına indi.

Fiyat TSİ 14 civarında 41 bin doların da altına düştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Sinan Cevapla

    Kral yapma Allah aşkına son açıklama dedikleri ayın 15 inde gelmiş