Citigroup, kripto altyapı sağlayıcısı Metaco ile ortaklık kurdu

ABD'nin dev yatırım bankalarından biri olan Citibank, İsviçre merkezli kripto para altyapı sağlayıcısı Metaco ile ortaklık kurdu. Citibank, ortaklık sayesinde dijital varlık saklama hizmetleri sunmayı plânlıyor.

Kripto paralar başta olmak üzere dijital varlıkların benimsenmesinin artması birçok bankanın da müşteri taleplerinden dolayı bu alana yatırım yapmasını sağlıyor. Özellikle ABD’li büyük bankalar teknolojinin gerisinde kalmamak adına dijital varlık hizmetlerini artırmaya devam ederken, dev banka Citigroup’tan da bu yönde önemli bir adım geldi.

Blok zinciri tabanlı hisse senetleri ve tahviller…

Bankanın menkul kıymet departmanından bir yönetici ABD medyasına verdiği bir demeçte Citibank’ın içinde token’laştırılmış menkul kıymetlerin de bulunduğu dijital varlıkları saklama hizmeti vermek için araştırma yaptığını belirtti ve bu konuda İsviçreli şirket Metaco’yla anlaştıklarını söyledi. Bu tür varlık çeşitlerinin içinde blok zinciri tabanlı hisse senetleri ve tahviller de yer alıyor.

Tek banka Citi değil

Toplam kontrol ettiği varlıkların değeri 27 trilyon doları bulunan Citibank, dijital varlık altyapısı hizmet alımı konusunda Metaco şirketiyle anlaşan tek banka değil. Standard Chartered, BBVA, DBS Bank ve Filipinler Union Bankası da Metaco’yla dijital varlık altyapısı için daha önce ortaklık kurmuşlardı.

2015’te kurulan ve o dönemden bu yana toplamda 21 milyon dolarlık yatırım alan Metaco’nun yatırımcıları arasında Standard Chartered Bank’ın yatırım kolu SC Ventures ve İsviçre bankası Zurcher Kantonalbank gibi devler de bulunuyor.

Merkeziyetsiz finansa entegre edecek!

Citi, Metaco’nun Harmonize adlı platformunu kendi vârolan altyapısına entegre edecek ve dijital varlık saklama pilot çalışmaları da bu şekilde başlayacak. Metaco’nun Harmonize platformu, hem finansal hem de finans dışı kurumları merkeziyetsiz finans dünyasına bağlıyor ve kripto para saklama, staking ve token’laştırma gibi hizmetler sunuyor.

Citi’nin Türk yöneticisi Pekin: Dijitalleşme artıyor

Citi’nin küresel menkul kıymet hizmetlerinin başındaki isim olan Okan Pekin de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yeni dijital varlıkların yanında geleneksel yatırım varlıklarının da dijitalleştiğine şahitlik ediyoruz. Yeni dijital varlık sınıflarını desteklemek adına hem gelişiyoruz hem de müşterilerimizin taleplerine cevap verebilme kapasitemizi artırıyoruz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl