CME’deki büyük Bitcoin pozisyonları artıyor

BlackRock'ın Bitcoin ETF başvurusunu güncellemesiyle en büyük kripto para 31 bin doların da üzerine çıkarken dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsası olan CME'de de büyük Bitcoin açık pozisyon sayısı ciddi seviyeye ulaştı.

Bitcoin fiyatındaki artış, Şikago Borsası’ndaki (CME) açık pozisyon sayısının da ciddi şekilde artmasını sağladı. The Block’un verdiği bilgiye göre en az 25 Bitcoin’lik vadeli işlem pozisyonu tutan yatırımcı sayısı 30 Mayıs’taki 94 seviyesinden, 121’e çıktı.

Bu rakam mart ayı sonunda zirve yapmış ve 122 olmuştu. Yani şu anda ulaşılan rakam, neredeyse zirve seviyesine gelmiş durumda…

CME piyasasındaki bu artış, kripto ve özellikle de Bitcoin’deki ralliden sonra geldi. Dün akşam 31 bin doların da üzerine çıkan Bitcoin’in bu hareketindeki en büyük etkenin ise BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunda güncellemeye gitmesi olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan ve bünyesinde 10 trilyon dolardan fazla varlık bulunduran BlackRock kısa süre önce yaptığı ETF başvurusunda dün güncelleme yapmış ve gözetim anlaşması maddesi de ekleyerek Coinbase’i burada fiyat takip firması olarak göstermişti.

ETF başvurusunda ürünün listeleneceği borsa olarak Nasdaq gösterilirken, diğer spot Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketler ise CBOE ile çalışacaklarını belirtmişlerdi. CBOE de geçen hafta ETF başvurularında güncellemeye gitmiş ve başvurulara gözetim anlaşması maddesini eklemişti. Buradaki başvurularda da Coinbase ile iş birliği duyurulmuştu.

ETF başvurularına onay verecek olan kurum SEC’nin ise Coinbase ile birden fazla davasının bulunması dikkat çekiyor.

Genelde yüksek seviyede açık pozisyon olması o finansal enstrümana olan talebin de yüksek olduğu anlamına geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl