CNN Hindistan: Kriptoda yasak yok, regülasyon var

Hindistan’da sadece birkaç kripto para hariç olmak üzere, diğer tüm kripto paraların yasaklanacağına dair haberlerin ardından CNN’in Hindistan kolu, hükümet kaynaklarına atıf yaparak, kripto paraların yasaklanmayacağını, regüle edileceğini bildirdi.

Son dakika olarak geçilen haber, “Kripto paralar yasaklanmayacak. Kötüye kullanımı önlemek için bir düzenleme mekanizması uygulanacak.” şeklinde verildi.

Habere göre hükümet, kripto parayla ilgili yapılacak işlemlerde itibari para kanallarına kapsamlı bir KYC/AML mekanizması kurmayı planlıyor. Bununla kripto paraların yasa dışı veya ulusal çıkarlara aykırı faaliyetlerde kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Öte yandan CNBC’ye bir demeç veren Hint borsası Zebpay’in CEO’su Avinash Shekhar, hükümetle yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade etti. Shekhar, “Hükümetten çok olumlu tepkiler geldi. Parlamentonun finans komitesiyle yaklaşık iki hafta önce görüştük.” şeklinde konuştu. Zebpay CEO’suna göre hükümet, tam bir yasaktan ziyade sıkı bir düzenleme peşinde.

Bloomberg de hükümetin tümden bir yasak planı olmadığını fakat borsalara erişimi akredite yatırımcılarla sınırlayabileceğini yazdı.

Hindistan’da kripto paraların yasaklanacağına dair ilk haberler, Hint yatırımcılar arasında korku yarattı. Panik satışlarıyla Bitcoin‘in fiyatı, ortalama piyasa fiyatından yüzde 3-4 oranında ayrıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl