COCOS coin nedir? COCOS’un geleceği ve merak edilen her şey

COCOS coin nedir? Kasım 2021’de büyük bir yükseliş trendi yakalayan COCOS-BCX, 2023’te de 4 gün içerisinde %338 yükselerek birçok kripto para yatırımcısında merak uyandırdı. Peki COCOS coin nedir? Geleceği ve COCOS hakkındaki yorumlar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim!

COCOS coin, Ethereum blok zincirinde yer alan yeni nesil bir dijital oyun ekonomisi platformu olan COCOS-BCX’in parasıdır. Birçok kişi “COCOS coin nedir” sorusuyla birlikte bu konu hakkında bilgi almak istiyor. Ancak “COCOS coin” yerine “COCOS token” demek daha doğru olur. Bilindiği üzere coin, kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olan kripto varlıklara deniyor.

Token, bu açıdan halihazırda mevcut bir blok zinciri üzerinde oluşturulmuş olması nedeniyle farklı. Cocos-BCX’in Tam adı “COCOS Blockchain Expedition” şeklindedir. Geliştiriciler, COCOS sayesinde çoklu blok zinciri platformlarında blok zinciri oyunları oluşturup test edebilirler. Ekip, blok zinciri oyunları için görsel, komut dosyası tabanlı ve veri odaklı eksiksiz bir geliştirme ortamı yarattıklarını iddia ediyor. Projenin white paper’ında misyon, “Dijital dünyanın içeriğini assetize etmek, üreticiler ve tüketiciler arasında tutarlı bir değer sistemi oluşturmak” olarak açıklanıyor.

  • Kurucusu ve kuruluş yılı: Haozhi Chen / 2017
  • Blok zinciri: Ethereum
  • Toplam arzı: 100 milyon
  • Dolaşımdaki arzı: 71,051,748
  • Projenin amacı: Dijital dünyada içeriği ‘assetize’ etmek, üreticiler ve tüketiciler arasında tutarlı bir değer sistemi oluşturmak
  • Kullanım alanları: Oyunlar, dijital koleksiyon ürünleri, NFT’ler

[toc]

Twitter hesabından açıklama

COCOS’ta 20 Kasım 2021’de gelen hızlı yükselişten birkaç saat sonra Twitter hesabından yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, “Cocos-BCX, yakında GameFi dağıtım hizmetlerini devreye alacak. Oyunları kripto dünyasına kazandırma vizyonuyla Cocos-BCX, 400 bin oyun geliştiricisini güçlendirmek ve GameFi ekosistemini zenginleştirmek için en iyi ortaklıklarla Metaverse’e daha iyi oyunlar ve daha fazla kullanıcı kazandıracak.” denildi.

Binance Labs desteği ve 40 milyon dolar yatırım

COCOS, Binance Labs tarafından destekleniyor. Binance’in yatırım ve araştırma kolu olan Binance Labs’ın portföyünde diğer birçok projenin yanı sıra COCOS da yer alıyor.

2017 yılında Çinli Haozhi Chen tarafından kurulan COCOS-BCX’in, bu yönüyle piyasada nispeten eski bir proje olduğu söylenebilir. Haozhi, Çin’de 20 yıllık bir seri internet girişimcisi. ABD, Japonya ve Kore’de faaliyet gösteren, önde gelen Çinli oyun geliştiricisi ve yayıncısı Chukong Technology’nin de kurucusuydu.

Proje, bugüne kadar 1 yatırım turu gerçekleştirdi. 2018 yılının Eylül ayındaki bu yatırım turunda NEO Global Capital, 500 Startups ve BlockVC şirketleri bulundu. Cocos-BCX, bu şirketlerden toplamda 40 milyon dolar yatırım aldı.

COCOS’un geleceği: Bazı soru işaretleri

Öte yandan Cocos-BCX’in sosyal medya hesaplarında pek aktif olmaması ve resmi internet sitesinde ise birkaç aydır güncelleme yapılmaması göze çarpıyor. Bugüne kadar COCOS-BCX’in yaklaşık 120 bin takipçili Twitter hesabındaki son tweet, 1 Kasım 2021 tarihine aitti.

Bununla birlikte Medium hesabında 25 Kasım 2020’den bu yana herhangi bir gönderi paylaşılmıyor ve bugün itibari ile Discord grubunda ise sadece 60 kişi çevrim içi. Bunlar bir proje için önemli uyarı işaretleri olarak değerlendirilebilir.

Diğer yandan ise COCOS, oyun ve metaverse dünyasıyla, kendisini hızla gelişmesi beklenen bir alanda konumlandırıyor. COCOS, yukarıda bahsedildiği üzere, sosyal medya hesaplarında aktif olmaması, resmi sitesinde ise uzun bir süredir güncelleme yapılmamasıyla şüphe çekse de, çeşitlendirilmiş bir portföyde az risk alarak, küçük tutarlarla yer alabilir. Hızlı yükseliş anlarında ise FOMO’ya kapılıp o coin’i satın almaktansa düşüşlerde fırsat aramak tercih edilir.

COCOS’un toplam arzı 100 milyon. Bunun 42 milyonluk kısmı dolaşımda. COCOS’taki tek bir adres, toplam arzın yüzde 45’ini kontrol ediyor ve bu bir proje için token’ların adil dağılımı anlamında soru işareti. En büyük üçüncü cüzdan ise, arzın yüzde 11’ine sahip ve bu zaten Binance’in cüzdanı.

COCOS hangi borsalarda var?

COCOS, ağırlıklı olarak Binance üzerinde işlem görüyor. Binance, toplam hacmin yüzde 95’ine yakınını oluşturuyor. Listelendiği diğer borsalar ise Gate.io, MEXC ve CoinDCX. COCOS, henüz Türkiye’de faaliyet gösteren bir yerli borsada bulunmuyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl