coin ne demek

Coin Ne Demek?

Coin nedir? Son aylarda ismini sıkça duyduğumuz, İngilizce bir kelime olan “coin” sözcüğü neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor. Sosyal medyada, sokakta, arkadaş çevremizde veya daha başka yerlerde bu kelimeyi birçok kişi duymaya başladı. Peki adını sıkça duyduğumuz bu İngilizce kelime ne demek?

Coin ne demek? İngilizce bir kelime olan coin sözcüğünün Türkçe karşılığına baktığımızda, önümüze “madeni para” kavramı çıkıyor. Yani basit bir cevap olara coin’in madeni para olduğunu söyleyebiliriz. Ancak; günümüzde, daha çok halk arasında coin sözcüğü bu anlamıyla kullanılmamakta.

Bu kelimenin çok sık karşımıza çıkmasının sebebi elbette Bitcoin ve kripto paralar. İşin doğrusunu söylemek gerekirse coin, kripto para ekosistemi için tanımlayıcı bir kelime değil.

Ancak bu noktada, insanların sormak istediği sorunun Bitcoin ne demek sorusu olduğunu tahmin ediyoruz.

Peki Bitcoin ne demek? Bitcoin’i kısaca anlatmak gerekirse şu tanımlamayı kullanabiliriz. Bitcoin, blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilen, Satoshi Nakamoto ismini kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan bir kripto para birimidir. Değeri ise 16 Nisan 2021 tarihi itibariyle 62,100 dolar seviyesindedir. Bu fiyatın TL olarak karşılığı 498,981 TL’dir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Bitcoin rehberi yazımızı okuyabilirsiniz, çünkü Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu anlatmak bir cümle ile bitecek bir durum değil.

Bitcoin kelimesini incelediğimiz zaman, iki farklı kelimeden meydana geldiğini görüyoruz. Bu kelimeler gördüğünüz gibi Bit ve coin. “Bit” kavramının tanımına baktığımızda ise bilgisayarların işleyebileceği en küçük bilgi parçasına Bit denmektedir. Coin kelimesi de yukarıda açıkladığımız gibi madeni para anlamına geliyor. Bu iki kelimenin birleştirilmesi sonucunda da Bitcoin için, dijital madeni para anlamının çıktığını görebiliyoruz.

Bitcoin ve diğer kripto paralar çeşitli platformlar aracılığıyla alınabiliyor ve satılabiliyor. Bitcoin’i incelediğimizde ise uzun süreli yatırımcılarını mutlu ettiğini, çizdiği keskin grafik yardımıyla görebiliyoruz.

İlginizi Çekebilir | Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin, ilk çıktığı tarihte 0 dolardı. Yani herhangi bir fiyatı yoktu. Ancak ilerleyen yıllarda bu durum değişti ve Bitcoin insanların yatırım yapmak, para kazanmak ve ödeme yapmak gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmaya başlandı.

Bunun en yakın örneğinin dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketi olduğunu söyleyebiliriz. Şubat 2021’de Tesla’nın elektrikli araç satışında Bitcoin kabul etmeye başlayacağını açıklayan Musk; bu hedefini Mart 2021’de gerçekleştirdi. Yani bir süre ABD’deki müşterileri Bitcoin ile ödeme yaparak Tesla’nın elektrikli araçlarına sahip olabiliyordu. Türkiye ise bu tarz ticari işlemlerde Bitcoin ve kripto para kullanımı 16 Mart 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle yasaklandı. İlgili habere bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz: https://uzmancoin.com/kripto-para-odeme-turkiye/

Coin nedir konulu yazımızda Bitcoin için çeşitli tanımlar yapmaya ve bunları size anlatmaya çalıştık. Fakat Bitcoin’i bu tanımlarla anlatmak oldukça eksik bir anlatım olacaktır. Çünkü Bitcoin yatırımcıları, önemli fütüristler, milyarderler ve birçok insan Bitcoin’i geleceğin bir parçası olarak görüyoruz. Bitcoin’i geleceğin parası olarak gören kişilerin varlığından da bu noktada bahsedilebilir. Tabi bu durumun gerçekliğini önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz.

Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Yukarıda Coin’in ne demek ve ne olduğundan bahsettik. Yani Bitcoin ve diğer kripto para birimleri çeşitli platformlar aracılığıyla alınp satılabiliyor.

Peki Bitcoin ve diğer kripto paraları nereden alabilirsiniz? Ya da nasıl Bitcoin sahibi olabilirsiniz?

Bitcoin ve kripto para sahibi olmanın bilinen ve çok yaygın olan 2 yöntemi mevcut. Bunlardan birisi kripto para borsaları aracılığıyla, bu dijital varlıklara sahip olmaktır. Bunun için öncelikle güvenilir bir kripto para borsasında hesap oluşturmanız gerekli. Bu işlem, yani borsada hesap açmak ise çok zor bir işlem değil. Bu konu için de Bitcoin hesabı nasıl açılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir diğeri ise kripto para madeniliği yapmaktır. Kripto para madenciliği yapmak, borsalar aracılığıyla Bitcoin sahibi olmak ile kıyaslandığında daha fazla yatırım gerektiren bir yöntemdir. Bunun nedenlerini Bitcoin madenciliği nasıl yapılır yazımızda görebilirsiniz.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl