Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Coinbase, AB’deki kritik oylama öncesi ses yükseltti

Coinbase borsasının baş hukuk yöneticisi Paul Grewal, şirketin blog sitesinde yazdığı yazıda Avrupa Birliği'nde oylanacak olan ve kişisel kripto para cüzdanlarından yapılan işlemleri ağır şekilde takip etme kuralları barındıran yasa tasarısıyla ilgili eleştirel bir yazı yazdı. Grewal, "Oylama için süre az, sesimizi duyurmamız lazım" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların yasaklanmasının önünü açan bir kanunun teklifinin reddedildiği Avrupa Birliği’nde Perşembe günü de çok kritik bir oylama yapılacak.

ABD’nin en büyük borsası olarak bilinen Coinbase’in baş hukuk yöneticisi olan Paul Grewal, bu yasa tasarısının kabul edilmemesi gerektiğini hatta tasarının belli maddelerinin de AB’nin veri toplama prensiplerine de aykırı olduğunu söyledi. Gewal’ın konuyla ilgili yazısı şu şekilde:

“Kişisel cüzdanlar için kötü olacak”

“Kötü gerçekler, kötü kanunlar yaratır. Bu tür kötü kanunları aslında dünyanın her yerinde görüyoruz. Ne yazık ki şimdi bir kez daha karşımıza çıktı. Bu kez Avrupa Birliği bölgesinde, ‘Fonların Transferi Regülasyonu’ adıyla… Kabul edilmesi durumunda, Coinbase gibi borsaların üzerinde bir kontrol mekanizması oluşacak, inovasyon baskılanacak ve insanların varlıklarını saklamak için kullandıkları kişisel cüzdanları da ortadan kaldırmak isteyecektir. Konuyla ilgili oylama bu hafta yapılacak, dolayısıyla zaman hepimiz için dolmak üzere.

Bu konuda yanlış bilinen “gerçekler” şunlar:

  • Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital varlıklar, suçluların para saklamak ve hareket ettirmek için kullandığı birincil yollardandır.
  • Güvenlik güçleri, suçluların bu hareketlerini hiçbir şekilde takip edemez.
  • Kişisel cüzdanlarla bağlantılı olan kişisel bilgileri istemek, mahremiyetin ihlali anlamına gelmez.”

“Dijital varlıklar takip edilebilir”

“Ancak gerçek şu ki, dijital varlıklar, suçluların faaliyetlerini gizlemeleri için yetersiz bir yol konumunda… Bu yüzden şu ana kadar yapılan bütün araştırmalarda, açık ara olacak şekilde yasa dışı faaliyetleri saklamanın en iyi yolu olarak nakit para gösterilmiştir. Nakit paranın aksine, güvenlik güçleri gelişmiş birçok analitik araçlarla, dijital varlık takibini yapabilmektedir. Dijital varlık teknolojisinin mimarisi benzeri görülmemiş şekilde şeffaf olduğu için, gizliliğin kaldırılmasına zaten gerek yoktur. İşlem kayıtları da kalıcıdır. Hükumetler, kripto para şirketleri, hatta kötü aktörler bile bu kayıtları değiştiremez ya da yok edemez. Dolayısıyla, dijital varlık teknolojileri söylenenlerin aksine yasa dışı aktörlerin bulunmasında kolaylık sağlar. Ancak AB’nin bu önerisi, dijital varlıkların getirdiği faydalardan yararlanmak yerine cüzdan kullanıcılarına bazı mahremiyet sorunları yaşatacaktır.”

“Geleneksel finansa büyük avantaj”

“Örnek olarak, tüm kripto para işlemleri seyahat kuralına uygun yapılabilecek. Bunun anlamı kripto paralar fiat paralara göre daha değişik bir muameleye maruz kalacaklar. Fiat paralarda seyahat kuralı sınırı da bin eurodur. Bu durum, geleneksel finans hizmet sağlayıcılarının yeni teknolojiye göre çok daha fazla avantajlı olması demek… Bu da hem yarışma ruhunu hem de inovasyonu ciddi şekilde baltalayacaktır.”

“Bir başka banka müşterisine para gönderememek gibi…”

“Örnek olarak kurallardan bir tanesinde borsaların sadece kendi müşterisi olmayan kişilerin bilgilerini toplamasını değil, aynı zamanda kendi müşterilerine doğru gelen bir işlemin tamamlanmasından önce verileri doğrulamasını istiyor. Bunun fiat para karşılığındaki açıklaması şudur; örnek olarak siz, bir başka bankanın müşterisine, onun bilgilerini kendi bankanızla paylaşmadan para gönderemezsiniz. Bu doğrulama gereksinimlerini karşılamak neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda borsalardan, müşteri olmayan kişiler için bu kadar geniş veri toplamasını talep etmek AB’nin veri toplama prensiplerine de aykırıdır.”

“Yasa dışı aktivite şüphesi olmasa da cüzdan yasaklanabilir”

“Bir başka tehlikeli kanun ise borsaların, kendi müşterisi olmayan kişilerin anonim cüzdanlarından gelen 1000 eurodan fazla miktardaki para hakkında ilgili kuruma bilgi vermek zorunda olmasıdır. Burada herhangi kötü niyetli hareket şüphesi de olmak zorunda değildir. Hatta bu kural, kişinin cüzdanında herhangi bir yasa dışı aktivitesi şüphesi bulunmamasına rağmen transferlerin tamamen durdurulması iznini de kapsamaktadır. Yazının başında da dediğim gibi kötü gerçekler kötü kurallar yaratır.”

“Sesinizi duyurun”

“Harekete geçmek için az bir zamanımız var ve bu değerli zamanı kullanmamız gerekiyor. Bireylerin mahremiyetini korumayı, dijital varlıkların yasa dışı kullanımıyla ilgili meşru endişeleri ele alan çözümlere odaklamayı önemsiyorsanız, konuşma ve sesinizi duyurmanın şimdi tam zamanı. Çok geç olmadan bu yasa tasarısına karşı çıkmak için sesimizi duyurmalıyız.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl