Coinbase, “Kaliteye kaçış olacak” dedi, iki kripto parayı işaret etti

Önde gelen kripto para borsası Coinbase, 2023 yılına yaklaştığımız şu günlerde altcoin’ler için kasvetli bir görünüm çizdi. Borsaya göre, "kaliteye kaçış" yaşanacak ve bundan Bitcoin ve Ether nemalanacak.

coinbase

Coinbase Institutional, piyasa hakkında yayımladığı son raporda, özellikle altcoin’ler için kripto kışının 2023’te de süreceğini belirtti.

[toc]

“Birçok yatırımcı döngülerin farkında”

2022’de yaşanan can sıkıcı olayların kripto para dünyasının geleceğini şekillendireceği belirtilen raporda, bu piyasayı önceki kripto kışından ayıran önemli özellikler olduğu belirtildi. Kurumsal kripto benimsemesinin sağlam bir şekilde yerleşmiş durumda olduğuna vurgu yapıldı ve birçok yatırımcının uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmakla birlikte bu piyasaların döngüsel doğasının farkında olduğu belirtildi.

Kripto paraların toplam piyasa değerinin şu anda 835 milyar dolar civarında olduğu bildirilen raporda, 2021 sonunda 2.2 trilyon dolar olan piyasa değerinin, varlık sınıfının geçmişinin çoğuna kıyasla halen yüksek olsa da yüzde 62 düşüş gösterdiği kaydedildi. Karşılaştırmalı olarak, Nasdaq’ın 2021’in sonundan bu yana yüzde 30 ve S&P 500 yüzde 18 düşüş gösterdiği yer aldı.

Analistler, altcoin’lerin önümüzdeki yıl çok fazla ilgi göreceğini düşünmüyor

Öte yandan şirket analistleri, dijital varlıklar söz konusu olduğunda yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum gibi “daha kaliteli projeleri” seçeceğini düşünüyor. Bu analiz, token’ların ne kadar iyi çalıştığı, her bir ekosistemin ne kadar olgun olduğu ve piyasanın ne kadar likit olduğu gibi bir dizi faktöre bağlandı.

Kurumsal araştırma ekibi, paylaştıkları veride, “Yatırımcıların altcoin biriktirme isteğinin 2022’deki kaldıraç azaltma sürecinden ciddi şekilde etkilendiğini ve tamamen toparlanmasının aylar alabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Likidite kısıtlamaları aksaklık yaratabilir”

Coinbase ayrıca devam eden likidite sıkışıklığı için de FTX’i suçlayarak, “Birçok kurumsal şirket, FTX’in iflası sırasında varlıklarının kilit altında kalacağı gerçeğiyle karşı karşıya kaldıklarından, likidite kısıtlamaları da kısa vadede normal piyasa faaliyetlerini aksatabilir.” dedi.

Öte yandan raporda, piyasanın mevcut durumundan bazı olumlu çıkarımlar da yapılıyor. Coinbase verilerine göre, bu ortam kripto paraların spekülatif çılgınlıklarından uzaklaşmasına yardımcı oldu ve varlık sınıfında yeni inovasyonların önünü açtı.

2023’te öne çıkacak üç tema

Coinbase analizi çerçevesinde, 2023 yılında piyasaya hâkim olacak üç ana tema üzerine yoğunlaşıldı. Bunlar; kurumsal yatırımcıların paralarını daha güvenli hisse senetlerine aktarması, uzun vadede yeni fırsatlara yol açacak yaratıcı yıkım ve bir sonraki döngü için zemin hazırlayan reformlar şeklinde sıralandı.

“Bitcoin madencileri için yakın vadede iyileşme yok”

Rapora göre, kripto para piyasalarının bir bütün olarak devam eden zayıflığı nedeniyle, Bitcoin madencileri için işler yakında vadede düzelmeyecek. 18 Kasım’daki son Glassnode verileri Bitcoin madencilerinin günlük çıkardıkları coin’lerden daha fazlasını sattığını gösteriyor. Bu da madencilerin yeni çıkardıkları coin’lerin yanı sıra tuttukları BTC rezervlerinin bir kısmını tasfiye ettikleri anlamına geliyor. Bitcoin fiyatları üzerinde devam eden baskıya ek olarak yüksek ağ hash rate’i ve bunun sonucunda ortaya çıkan madencilik zorluğu da madenciler için işleri daha da karmaşık hale getiriyor.

Madencilerin problemleri hatırlatıldı

Yüksek girdi maliyetleri ve düşük çıktı değeri gibi zorlu koşulların yüksek enerji fiyatları ile birleştiğinde, son birkaç çeyrektir Bitcoin madencileri için oldukça stresli bir ekonomik ortamla sonuçlandığı aktarıldı. Raporda, “Eylül ayında Compute North’un iflas başvurusunda bulunması, Core Scientific’in potansiyel olarak iflasa doğru gittiğini belirtmesi, ekim ayında tüm borç finansmanı ödemelerini durdurması, kasım ayında Iris Energy’nin cihazlarına karşı bir krediyi temerrüde düşürdükten sonra madencilik filosunun önemli bir bölümünün fişini çekmek zorunda kalması gibi sektör genelinde bir dizi stres sinyali gözlemledik.” cümlesiyle sektörde yaşanan sıkıntılar hatırlatıldı.

“Koşullar değişmezse önünde sonunda kapanacaklar”

Bu koşullar değişmediği takdirde, gelir sağlamayan madencilik firmalarının önünde sonunda kapanmak zorunda kalacağını veya daha fazla parası olan oyuncular tarafından satın alınacağı aktarıldı. Coinbase ekibi, bu nedenle, Bitcoin madenciliği sektörünün 2023 yılında daha da konsolide olacağını düşünüyor.

En çok yarar sağlayacak olan coin’ler

Şirkete göre, kripto para piyasasının mevcut durumundan faydalananlar başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere daha yüksek kaliteli token ve coin’ler olacak. Coinbase, gerekçesini ise sürdürülebilir token ekonomilerine sahip olmalarının yanı sıra ilgili ekosistemlerin olgunlaşmış olması ve yüksek likiditeleri şeklinde açıkladı. Raporda, Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların yatırım tezlerinin temel anlamda değişmediği ve bunun nihayetinde önemli değer fırsatları getirebileceği kaydedildi. Ayrıca, dolaşımdaki Bitcoin’lerin yüzde 85’inin uzun vadeli yatırımcılara ait olduğu ve Ethereum’un akıllı sözleşmeler için endüstri standardı olarak hakimiyetinin devam ettiği belirtildi.

Diğer yandan FTX’in iflasının ardından, yatırımcıların kripto paralarını kendi cüzdanlarına taşıması konusunda başlayan trendin süreceği ve merkeziyetsiz finansa geçişin devam edeceği ifade edildi.

Son olarak, 2023’te daha fazla düzenleme ve yatırımcı güvencesinin de muhtemelen kurumsal yatırımcı güvenini teşvik edeceği ve böylelikle kripto kışının sonunun geleceği bildiriliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl