Berenberg analisti “Coinbase’e karşı MicroStrategy” dedi

Yaklaşık üç yıldır düzenli bir şekilde Bitcoin alımı yapan ABD merkezli yazılım şirketi MicroStrategy hakkında Berenberg Capital Markets analisti Mark Palmer’dan önemli bir yorum geldi. Palmer’a göre, kripto para borsası Coinbase ile kıyaslandığında MicroStrategy yatırımcılar için daha uygun bir seçenek olarak öne çıkabilir.

Bloomberg tarafından aktarıldığı üzere Palmer, Coinbase’in mart ayında aldığı Wells bildiriminin ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptırımıyla karşı karşıya kalabileceğini tahmin ediyor.

“MicroStrategy’e yatırım yapmak daha avantajlı olacak”

Palmer, Coinbase ile ilgili notunda, Coinbase’in şu anda karşı karşıya olduğu artan belirsizlik seviyesi göz önüne alındığında, MicroStrategy hisselerine yatırım yapmanın yatırımcılar için daha avantajlı bir seçenek olacağını ileri sürdü.

Geçtiğimiz yıl boyunca MicroStrategy hisseleri yaklaşık yüzde 36’lık bir artış yaşarken Coinbase hisseleri yüzde 5’lik bir gerileme kaydetti. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün kripto paralarla ilişkili hisse senetleri üzerindeki etkisi nedeniyle söz konusu şirketler salı günü düşüş yaşadı.

Mark Palmer, Bloomberg tarafından izlenen ve MicroStrategy’ye alım notu veren iki analist arasında yer alıyor. Palmer, hisse senedini inceleyen analistler arasında en yüksek fiyat hedefi olan 430 doları koruyor. Analist nisan ayı sonlarında, firmanın “Bitcoin’lerin satın alınması ve elde tutulmasına odaklanan benzersiz bir iş modeli sunduğunu” söyledi.

“Coinbase’in cazip bir alternatifi”

MicroStrategy son aylarda Bitcoin’in yeniden yükselişinden avantajlı sonuçlar elde etti. Palmer, şirketin, Coinbase’e uygulanan düzenleyici kısıtlamalar ışığında “cazip bir alternatif” olduğunu yazdı.

Wall Street analistine göre SEC, Bitcoin’i bir emtia olarak sınıflandırdı ve diğer kripto paraların hepsi olmasa da çoğunluğunun kayıtsız yatırım sözleşmeleri olduğunu iddia etti. Palmer’a göre bu düzenleyici duruş, Bitcoin ve MSTR’yi elverişli bir konuma getirdi.

“Coinbase’in gelirlerinin yüzde 37’si tehlike altında”

Palmer, olası bir SEC müdahalesinin Coinbase’in 736 milyon dolarlık net gelirinin yüzde 37’sine kadarını tehlikeye atabileceğini bildirdi. Bu gelirler ABD’de Bitcoin dışı kripto paraların alım satımıyla ilgili işlem ücretleri ve spread’lerin yanı sıra stake hizmetinden gelen ücretlerden elde ediliyor. Analist, bu yılın başlarında kripto para borsaları Bittrex ve Kraken’e karşı alınan düzenleyici tedbirlerin Coinbase’e karşı benimsenecek düzenleyici tutumun habercisi olabileceğini ileri sürdü.

Palmer, “Yatırımcıların, şirketin ABD’deki faaliyetlerinin büyük bir bölümünü kısıtlamak veya durdurmak zorunda kalması halinde iş modelini ve coğrafi odağını başarılı bir şekilde değiştirip değiştiremeyeceğine odaklanması gerektiğine inanıyoruz.” diye yazdı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl