Coinbase, SEC’ye adeta “hodri meydan” dedi

SEC davasını önlemek için son bir çaba gösteren Coinbase şirketin kapatılmasının zor olacağına dair bir uyarı gönderdi. Kripto borsasının baş hukuk sorumlusu perşembe günkü bir blog yazısında Coinbase ekibinin "kendilerini şiddetle savunacağını" söyledi.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen ay gönderdiği Wells bildirimine uzun bir yanıt verdi. Şirket, yayımladığı blog yazısında, firmayı alaşağı etmenin kolay olmayacağına dair ifadeler kullandı.

Coinbase, Wells bildirimine yanıt olarak, yetkisinin ötesine geçtiğini söylediği kuruma karşı kendisini sonuna kadar savunacağını vurguladı.

2021 yılında halka açık bir şirket haline gelen Coinbase’e göre SEC, Coinbase’in en az 2018’den beri yasa dışı olarak faaliyet gösterdiğini iddia ediyor.

“Coinbase böyle bir şey yapmadı”

Yazıda, komisyonun “yıllardır olduğu gibi bugün de aynı gerçeklere sahip olduğu” belirtilerek, dava açma yönündeki ani kararın Coinbase’in faaliyetlerine ilişkin yeni bilgilerin keşfedilmesinden kaynaklanmadığı ima edildi. Ekibin, Coinbase’in kayıt süreci de dahil olmak üzere SEC personeliyle olan uzun etkileşimi sırasında gizlediği veya yalan söylediği herhangi bir şeyden kaynaklanmadığı da belirtildi. Açıklamada, “Coinbase böyle bir şey yapmadı.” denildi.

Mektupta, SEC’nin borsanın listelediği dijital varlıkların çoğunun yatırım sözleşmesi olduğunu kabul etmesini sağlamak için Coinbase’i dava etmekle tehdit ettiği belirtildi. SEC bilindiği üzere Coinbase’in ulusal bir borsa ve takas kurumu olarak kaydolmasını istiyor.

Coinbase, “Bu hedeflerin hiçbiri yasalar tarafından desteklenmiyor ya da komisyonun yetki sınırları dahilinde değil. Sadece bu nedenden ötürü, komisyon Coinbase’e karşı bir yaptırım davası açmayı reddetme takdirini kullanmalıdır.” dedi.

Coinbase yetkilisinden dava iması

Resmi yanıt, SEC’nin tipik olarak yaklaşan bir yaptırım eylemine işaret eden Wells bildiriminden yaklaşık bir ay sonra geldi.

Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, blog yazısında şirketin hiçbir zaman yatırım sözleşmelerini listelemediğine olan inancını yineledi. Grewal ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong ayrıca konuyla ilgili düşüncelerini detaylandıran bir video da paylaştı.

Grewal, “SEC ile mahkemeye gitmek istemiyoruz, ancak kendimizi şiddetle savunacağız. Herkes için hukukun üstünlüğünü savunacağız” diye ekledi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl