Coinbase yöneticisi seneler öncesinden kalma 322 bin dolarlık ETC buldu

ABD merkezli Coinbase borsasının ürün yöneticisi Conor Grogan, fonlarının varlığından bile haberdar olmayan bir kişinin 322 bin dolar değerde Ethereum Classic sahibi olduğunu keşfetti ve ona ulaşarak böyle bir varlığı olduğunu söyledi.

Coinbase yöneticisi Conor Grogan Twitter’dan yazdıklarıyla, yüzbinlerce dolarlık unutulmuş kripto paraları nasıl bulduğunu ve bazılarının sahiplerine nasıl ulaştığını anlattı.

2016’da Ethereum’daki çatallanmanın ardından Ethereum Classic oluşmuş ve o günlerde zincir üzerinde herhangi bir şekilde Ether tutanlara, ETC airdrop’u da gelmişti. Ancak fiyatların bugünkü kadar yüksek olmaması ve o dönem kripto paraların bu kadar ciddiye alınmaması birçok kişinin bu airdrop’lara fazla önem vermemesine neden olmuştu.

İşte Conor Grogan, bu airdrop’lardan elde edilen fonların ya da unutulan kripto paraların peşinde düştü. Grogan, tweet’lerinde, “Kriptoda zincir üstünde tuttuğunuz coin’leri unutmak ya da airdrop’ların takibini yapmamak aslında sıklıkla gördüğümüz bir durum” dedi.

Etiketleme, ENS ve KYC olmadığı dönemler…

Aslında birçok veri, zincir üzerinde kayıtlı olmasına rağmen böyle bir işe başlamak hiç de kolay değil. Bunun nedeni ise 2016 yılı ve 2017 başlarında kriptoda kimlik doğrulama sisteminin tam da gelişmiş olmaması… Bugün birçok Ethereum adresi ENS olarak da bilinen kolay isimlendirme özelliğiyle etiketlenebiliyor. Yani uzun ve karmaşık bir adresten ziyade, cüzdan sahibi kendi ismini ya da kolaylıkla anlaşılabilecek bir ismi adres yerine koyabiliyor. Bu durum transferleri de kolaylaştırıyor.

250 bin dolarlık 20 adres keşfetti

İşe ETC zenginler listesine bakarak başlayan Grogan, uzun zamandır hiç dokunulmamış hesaplara göz attı. İçinde en az 250 bin dolarlık ETC bulunan ve uzun zamandır unutulmuş olan 20 adres tespit eden Coinbase yöneticisi, daha sonra bu adreslerin sahiplerini bulmaya çalıştı. Birkaç yerde artık hiçbir ize rastlayamadığı noktalara geldiğini belirten Grogan, sonunda farklı bir adres keşfetti.

0x475 ile başlayan hesapta EOSDAC adında bir token bulan ve bu token’ın 2018’de Ethereum tutanlara airdrop olarak verildiğini öğrenen Grogan, airdrop zamanından yola çıktı ve EOS cüzdanının sahibine ulaştı. Cüzdanın aktif olarak kullanıldığını da gören yönetici, sonunda cüzdan sahibinin resmi ismini buldu.

“Varlığından haberim bile yoktu”

Cüzdan sahibi ile konuşan Grogan, yaptıklarını bu kişiye anlattı. Şaşkına dönen bu kişinin Grogan’a verdiği cevap da ilginçti:

“Böyle bir fonun varlığından haberim bile yoktu. ETC’yi duymuştum ama aynı adresin çalıştığını bilmiyordum”

Grogan, şubat ayında da bir başka kullanıcının unuttuğu 23 ETH’sini bulmuş ve ona haber vermişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl