Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Beklenen açıklama geldi! Coinbase, XRP alım satımını askıya alıyor

Coinbase'den beklenen açıklama geldi ve borsa, XRP'de alım satımı 19 Ocak'ta askıya alacağını duyurdu.

coinbase

Coinbase’den beklenen açıklama geldi… ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a ve iki yöneticisine karşı dava açması ve XRP‘nin bir menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin ardından Coinbase’in ne yapacağı merakla bekleniyordu.

Coinbase’den önce OKCoin, Bitstamp gibi önemli borsalar XRP alım satımını durdurmuştu. Coinbase’den bugün gelen açıklamada, XRP’de alım satımın 19 Ocak 2021 tarihinden itibaren tamamen askıya alınacağı bildirildi.

XRP alım satımı askıya alınırken kullanıcılar XRP cüzdanlarında para yatırma ve çekme işlemleri yapmaya devam edebilecekler. XRP, Coinbase’in diğer ürünleri Coinbase Custody ve Coinbase Wallet’ta desteklenmeye devam edilecek ancak alım satım yapılamayacak.

Coinbase, yakın zaman önce Spark airdrop’unu destekleyeceğini duyurmuştu. Bu airdrop’a katılan XRP sahipleri, hak ettikleri Spark token’larını alabilecekler.

Bu arada bir Coinbase yetkilisi, konu hakkında “XRP ile ilgili yasal gelişmeleri izlemeye ve daha fazla bilgi edindikçe müşterilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Coinbase’den gelen açıklamanın ardından XRP fiyatı derin bir düşüş yaşadı. Kripto para, kısa sürede 0.28 dolar seviyelerinden 0.23 dolara kadar geriledi.

SEC, Ripple’ı ne ile suçluyor?

Yıllardır XRP’nin bir menkul kıymet olabileceği belirtiliyordu. SEC Başkanı, birçok defa kişisel olarak XRP’yi menkul kıymet şeklinde değerlendirdiğini söylemişti. Geçtiğimiz hafta kurum, Ripple ve iki yöneticisi CEO Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’a 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı gerekçesiyle dava açmıştı. Burada menkul kıymet olduğu iddia edilen varlık XRP’ydi.

XRP, Coinbase’in yanı sıra OKCoin, Bitstamp, CrossTower, Beaxy, OSL gibi borsalardan da çıkarıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl