Coinbase’den ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile tartışma yaratan anlaşma

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, bir ABD’li devlet kurumuyla daha kontrat imzaladı ve daha öncekiler gibi bu da tartışmaya yol açtı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi, Coinbase ile 1.36 milyon dolarlık bir sözleşme yaptı. Söz konusu anlaşmanın Coinbase’in şimdiye kadarki en büyük federal iş anlaşması olduğu belirtiliyor. Coinbase, bu anlaşmayla bakanlığa şirketin blok zinciri analiz yazılımının lisansını sağlayacak.

İnsan Hakları Vakfı (HRS) Baş Strateji Sorumlusu ve bir Bitcoin savunucusu olan Alex Gladstein, gelişmeyi “Coinbase, federallerle şimdiye kadarki en büyük anlaşmasını yaptı ve ICE’ye finansal gözetim yazılımı sağlamak için 1.36 milyon dolarlık kontrata imza attı. Niçin? Büyük resimde bu para Coinbase için çok değil. Bu kadar küçük bir meblağ için itibarlarını bu kadar riske atmaları tuhaf.” sözleriyle eleştirdi.

Coinbase, daha önce de çeşitli ABD kurumlarıyla benzer iş birlikleri yaptı ve yapıyor. Geçtiğimiz sene, şirketin aynı yazılımı ABD Gizli Servisi’ne sattığı da ortaya çıkmıştı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise bunu “Blok zinciri analiz yazılımı yeni bir şey değil. Uzun zamandır var. Bu yazılımlarda genellikle kötü aktörleri yakalamak üzere kripto para işlemlerini izlemek için herkese açık veriler kullanılır.” diyerek savunmuştu.

Öte yandan yalnızca Coinbase değil, Chainalysis gibi şirketler de devlet kurumlarına blok zinciri izleme yazılımları sunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl