Coinbase’den ses getirecek teklif: Yeni regülasyon kurumu oluşturulsun

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’den kripto paraların regülasyonu için yeni bir kurum oluşturulması yönünde bir teklif ortaya atıldı. Borsanın blog sayfasında “Dijital Varlık Politikaları Teklifi” başlığıyla yazılan metinde, Kongre’nin, Dijital Varlıklar için Pazaryerleri’nin (MDA’lar) yeniden regüle edilebilmesi için Kongre’nin gerekli kanunu geçirmesi teklifi yapıldı.

Coinbase’in bu teklifinde ayrıca, kripto endüstrisinin de kendi kendini regüle edebilen bir organizasyon kurması gerektiği belirtildi.

4 ana madde var

Coinbase’in çok ses getirecek olan regülasyon teklifi 4 ana maddeden oluşuyor:

  • Dijital varlıkları endüstriye özel bir çerçevede regüle etmek
  • Yeni bir regülasyon kurumu oluşturulması
  • Dolandırıcılık olaylarına karşı koruma sistemi geliştirmek
  • Kripto para işi yapan şirketler için uyumluluk maddelerini açıkça belirtmek ve birlikte çalışabilirliği ilerletmek

Teklifte merkeziyetsiz borsaların ise MDA’lar olarak görülmediği dikkat çekti ve Bitcoin ile Ethereum dışındaki diğer kripto paraların ABD’deki listelenmeleri konusunda yeni oluşturulacak olan regülasyon kurumunun karar verici mercii olacağı belirtildi.

Yeni yasalar isteniyor

Coinbase raporunda açıkça, 1930’lu yıllarda çıkarılan ve bugünkü şartlara uyması imkansız olan yasalar yerine, Kongre’den kripto para endüstrisine uygun kanunların çıkarılmasını talep ediyor. Coinbase’in çalışma politikalarından sorumlu yöneticisi olan Faryar Shirzad tarafından yazılan talepte ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Bize göre kaçınılmaz bir yasama durumu söz konusu. Odak noktamız daha çok kanuni adımlarla ilgili… Bizim bakış açımıza göre bu eninde sonunda olacak.”

Coinbase ve SEC arasındaki gerilim yükseliyor mu?

Bilindiği üzere Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, geçtiğimiz haftalarda Twitter hesabından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) sert şekilde eleştiren bir flood yazmış ve LEND isimli faiz ürünleri için SEC’den “Mahkemeye veririz” tehdidi aldıklarını söylemişti.

Armstrong, SEC’nin ve diğer devlet kurumlarının kripto paraları regüle etme konusundaki yetersizliğinden bahsederken, bu ayın başında ise SEC başkanı Gary Gensler da, Temsilciler Meclisi Mali Komitesi’ndeki konuşmasında, kurumunun kripto para endüstrisini regüle edecek gerekli otoriteye sahip olduğunu belirtmiş ve “Başka bir regülatöre ihtiyacımız yok” demişti.

SEC ve CFTC’nin iş bölümü…

Coinbase’in bu teklifi ise, borsanın SEC’ye adeta bir meydan okuması olarak görülüyor. Uzmanlar ayrıca, Gensler’ın dediği gibi SEC’nin yeterli olduğu görüşüne de katılmıyorlar ve regülasyon korumlarının fazlaca bölünmüş olduğunu belirtiyorlar. Bilindiği üzere SEC, menkul kıymet hareketlerini kontrol etmekle sorumlu ve yıllardır ICO’lardan kripto para startup’larına kadar birçok konuda dava açıyor. Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ise, kripto para vadeli işlem piyaslaarını ve çeşitli yasadışı aktiviteleri kontrol ediyor. Ancak spot piyasalar için federal seviyede olan bir regülatör bulunmuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl