Coinbase’e 5 milyon dolarlık Dogecoin davası açıldı

ABD'nin en büyük borsası olan Coinbase'e, bir Dogecoin kampanyasından ötürü dava açıldı. 100 dolarlık DOGE alan kişi borsaya toplu dava açarken, zararların temin edilmesi için tüm kullanıcılar adına 5 milyon dolar istedi.

coinbase (3)

Bir Coinbase kullanıcısı, borsaya 5 milyon dolarlık dava açtı. David Suski adındaki davacı, borsanın Dogecoin’i listelediği dönemde yaptığı kampanyanın kullanıcıları aldatmak üzerine kurulu olduğunu belirtti. Suski, Coinbase’in 1.2 milyon dolarlık çekilişine katılabilmek için 100 dolarlık DOGE trade’i yapmak zorunda bırakıldığını ifade etti.

“Katılım hakkı ücretsizdi ama bunu göstermediler”

Dava dosyasından elde edilen bilgilere göre, davacı taraf çekilişe katılım hakkının ücretsiz olabileceğini ancak Coinbase’in maddi çıkarları için bunu kullanıcılarına açıkça göstermediğini belirtiyor. Coinbase’in yarışmaları, müşterilerin, borsanın herhangi bir ürününü ya da hizmetini kullanıp çekilişe katılım hakkı kazanması üzerine kurulu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – AXE, Dogecoin spreyi çıkardı

Suski’nin katıldığı 3 Haziran tarihinde başlayan yarışmada da, ödül 1.2 milyon dolar değerde Dogecoin’di. Borsa, PRO uygulamasında Dogecoin’i listemelesinin ardından token trade’ini teşvik etmek için yarışmayı düzenlemişti. 1.2 milyon dolar değerde Dogecoin ödüllü yarışmanın açıklanmasıyla birlikte, Coinbase hem mobil uygulama hem de web sitesi ve mail üzerinden müşterilerini haberdat etti. Bilgilendirme yazılarında ise, çekilişe katılabilme koşulu olarak kullanıcıların 100 dolar veya daha fazla değerde DOGE trade’i yapması gerektiği belirtildi.

Davacı Suski’nin avukatı ise, katılımın ücretsiz olduğunu ancak borsanın bunu göstermediğini, kuralın sadece “Kurallar ve detaylar” adlı ayrı bir bölümde yazdığını belirtti. Coinbase’in yarışma koşullarında ise kullanıcıların, üzerinde kimlik bilgilerinin net olarak yazılı olduğu belgenin fotoğrafını borsaya mail göndererek çekilişe katılabilecekleri belirtiliyor.

Davacı taraf ise insanları yanıltmak için borsanın, en az 100 dolarlık işlem yapılması gerektiğini öne sürdüğünü iddia ediyor. Sonuç olarak avukat, müvekkilinin 100 dolar ve işlem ücretleri ödemeden bu yarışmaya katılabileceğinin de altını çiziyor ve Suski’nin bunu bilmesi halinde hiçbir şekilde bu ödemeyi yapmayacağını söylüyor.

Avukat ayrıca bu kampanya dolayısıyla milyonlarca kullanıcının zarara uğradığını belirterek bu davayı onlar adına da açıktılarını ve yine onlar adına 5 milyon dolarlık zarar temini istediklerini ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl