CoinMarketCap ve Coinbase’de çarpıcı hata: BTC’de milyar dolarlık fiyat!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Coinbase ve önde gelen kripto veri sağlayıcısı CoinMarketCap’te fiyatlar, bugün ilk saatlerde astronomik biçimde artmış olarak göründü. Beklenmedik bu durumun bir hata sonucu gerçekleştiği çok geçmeden anlaşılırken problemin giderilmesi birkaç saati buldu. CoinMarketCap, TSİ 01.30’da platformun normale döndüğünü bildirdi. Aynı sırada Coinbase de problemin çözüldüğünü duyurdu, alım satım işlemlerinin etkilenmediğini belirtti. Birkaç dakika sonra gelen bir başka açıklamada ise Coinbase Wallet’ta görülen fiyatlar ve alım satımlarda yaşananan zorluklarla ilgili araştırmaların sürdüğü kaydedildi. İki şirket de hatanın kaynağının ne olduğuna dair bir bilgi vermedi.

CoinMarketCap’teki hata sonucu ortaya böyle rakamlar çıktı

CoinMarketCap’in hack’lendiği ile ilgili dedikodular hızla yayılırken şirketten yapılan açıklamada, hatanın dış kaynaklı olduğu konusunda bir bulguya ulaşılamadığı ifade edildi. Bilindiği üzere dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, CoinMarketCap’in sahibi konumunda.

CoinMarketCap’te Bitcoin’in fiyatı 789 milyar dolar olmuştu ve piyasa değeri de 14.7 kentilyon dolara ulaşmış görünüyordu. Diğer kripto paralarda da bu şekilde astronomik rakamlar görüldü. Örneğin, Ether 757 bin dolarken Cardano da 256 dolara çıkmıştı. Gerçek piyasa fiyatı ise sırasıyla 3 bin 870 dolar ve 1.25 dolardı.

Sadece CoinMarketCap ve Coinbase değil, aynı zamanda Apple’ın sunduğu Bitcoin fiyat verisinde de hata oluştu. Apple ise veriyi Yahoo Finance’ten alıyor. Yahoo Finance’in de Bitcoin veri kaynağı CoinMarketCap.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl