CoinShares yöneticisi Butterfill: Bitcoin için düşüş dönemi bitmedi

Haziran ayındaki Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından yükseliş hareketine giren kripto paralarla ilgili olarak, dijital varlık yönetim şirketi CoinShares'in araştırma yöneticisi James Butterfill, kısa vade tahminlerde bulundu. Butterfill düşüş döneminin henüz bitmemiş olabileceğini söyledi.

Avrupalı dijital varlık yönetim şirketi CoinShares’in araştırma yöneticisi olan James Butterfill, Bitcoin‘in Fed hamlelerinden etkilenmeye başlayan bir varlık haline geldiğini belirtti.

“Faiz oranı hassasiyeti olan bir varlık oldu”

Şirketin müşterileri için hazırladığı değerlendirme notunda, Fed’in son dönemdeki sert hareketlerinin ve faiz kararlarının kripto paraları da olumsuz etkilediğini belirten Butterfill şu ifadeleri kullandı:

“Fed’in agresif adımları, Bitcoin’in de faiz oranına hassasiyeti olan bir varlığa dönüşmesine neden oldu. Fed’in son hamleleri Bitcoin’de dip seviyelerinin gelmesinin en büyük sebebi olarak gözüküyor. Uzun bir boğa dönemi sürdü ve fazlalıkların atılması gerekiyordu. Bu düşüşlerin bittiğini düşünmüyoruz. Madencilik sektöründeki bazı sorunlar ve Fed’in agresif adımlara devam etmesi, düşüşlerin sürmesine neden olabilir”

Daniel Keller: Enflasyona karşı artık koruma değil

Öte yandan merkeziyetsiz blok zinciri firması Flux kurucu ortağı Daniel Keller da, Blockworks’e verdiği demeçte, faiz oranlarındaki hareketlerin sadece kripto paraları değil, tüm yatırım araçlarını etkilediğini belirtti ve şunları söyledi:

“Geleneksel piyasalardaki hareketliliklere kripto para yatırımcıları genelde alışkınlar ve bu duruma duygusuzca yaklaşıyorlar. Buna rağmen kripto paralarda da çok sert düşüş hareketleri gördük. Bir zamanlar Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, geleneksel piyasalarla korele olmadıkları için enflasyona karşı da bir koruma olarak görülüyorlardı. Ancak artık öyle değiller. Buna rağmen, benimsenme çok yükselinceğe kadar, teknoloji sektörlerindeki büyük yükselişlerin uzun vadede devam edeceğini düşünüyorum. Bu düşüşler ayrıca yeni bir piyasaya yatırım yapmaya başlamak için de bir fırsat olabilir”

“İyileşmeye giden yol uzun olabilir”

Datatrek Research’ün kurucu ortağı Nicholas Colas’a göre, kriptolar teknoloji hisseleriyle bağıntı kurmaya devam ederse, iyileşmeye giden yol uzun olacak:

“ABD teknoloji hisseleri Kasım/Aralık 2021 seviyelerine ne zaman geri dönecek, bilemeyiz. Tam olarak S&P 500’ün en yüksek seviyelerine geri dönmesini beklememiz gerekebilir çünkü ikisi birbirine çok bağlı…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl