Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Craig Wright yine sahnede: Coinbase ve Kraken’e “sahte Bitcoin” davası

Kendisinin Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ancak kripto para dünyası tarafından ciddiye alınmayan bir isim olan Craig Wright, Coinbase ve Kraken borsalarına dava açtı. Wright'ı temsil eden hukuk şirketi iki borsanın gerçek Bitcoin'i değil, onun "sahte" versiyonunu sattığını iddia etti.

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu ancak cüzdan anahtarlarına olan erişimini kaybettiği için bunu kanıtlayamadığını belirten Craig Wright, şimdi de ABD merkezli iki kripto para borsası Coinbase ve Kraken’e dava açtı.

“Gerçek Bitcoin, BSV’dir”

Wrihgt’ın açtığı davayı, onu hukuki anlamda temsil eden Ontier şirketi duyurdu. Ontier yaptığı açıklamada, davanın 29 Nisan 2022’de ve hem Wright hem de onun şirketleri adına açıldığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Bu iki platform yatırımcıların ‘sahte Bitcoin’e yatırım yapmaları konusunda onları cesaretlendirmektedir. Ayrıca, 2017’de oluşturulmuş bir yazılım uygulamasını teşvik etmekten fayda sağlamaktadırlar. Birçok yatırımcının Bitcoin olarak bildiği kripto para aslında, Bitcoin Core’dur. Orijinal Bitcoin protokolünü uygulayan tek kripto para Bitcoin Satoshi Vision’dır. Davacı taraf olarak, Coinbase ve Kraken’in, yatırımcıların satın almasını ve takas etmesini sağladığı varlığın gerçekliği konusunda kafa karışıklığına yol açtığını düşünüyoruz”

Paylaşılan mahkeme belgesine göre Wright, iki borsadan müşterilere Bitcoin satılmasını engelleyen bir mahkeme kararı talep ediyor.

“Sadece Bitcoin blok zincirine bağlıysa gerçek Bitcoin değildir”

Dava dosyasına göre, Wright ve yasal temsilcisi olan şirket, Bitcoin ve onun “gerçek doğası” hakkında gelecekteki “yanlış algılamaları” önlemeye çalışıyor. Hukuk firmasının yönetici ortağı Simon Cohen de konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu eylemler şüphesiz dijital varlık piyasası için oyunun kurallarını değiştirebilecek cinsten hamleler… Basitçe ifade etmek gerekirse, davacı tarafın iddiası, dijital varlığınız Bitcoin protokolüne gerçekten bağlı değilse ve sadece Bitcoin blok zincirine bağlıysa, o gerçekten Bitcoin değildir ve bu şekilde pazarlanmamalı veya referans alınmamalıdır.”

100 milyon dolar ödemesine karar verilmişti

Hatırlanacağı üzere Aralık ayında sona eren başka bir davada Craig Wright’ın, Bitcoin’in erken dönemdeki geliştiricilerinden olan ve 2013 yılında hayatını kaybeden Dave Kleiman’ın ailesine 100 milyon dolar ödemesi kararı çıkmıştı. Kleiman’ın kardeşi, Wright’ın kendilerine Kleiman’dan kalması gereken Bitcoin’leri kendilerinden izinsiz aldığını ve ikilinin “ortaklığı” yüzünden bu Bitcoin’lerde kendilerinin hakları olduğunu iddia etmişti. Mahkeme ortaklık olmadığını ancak belli bir miktar Bitcoin’in de Kleiman tarafına ödenmesine hükmetmişti.

Wright ayrıca Bitcoin whitepaper’ında da hak iddia ediyor ve bu dokümanı websitesinde bulunduran şirketlere de dava açıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl