Luna Vakfı’nın sattığı Bitcoin’ler, kurumsallara gitti

Kripto para veri analiz platformu CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, LUNA Vakfı'nın sattığı Bitcoin'leri kurumsal yatırımcıların aldığını iddia etti. CryptoQuant CEO'su, "Sanırım, kurumsallar, 30 bin dolardan Bitcoin almaya çalıştılar ancak daha sonra LUNA Vakfı kaynaklı gelen büyük düşüşle fiyat duvarlarını 25 bin dolara çekmek durumunda kaldılar. Coinbase'in, satış baskısının büyük bölümünü sindirmesi, onlarla çalışan kurumsal yatırımcıların alım yaptığına işaret ediyor" dedi.

bitcoin

Geçtiğimiz hafta yaşanan Terra Luna krizi Bitcoin‘de de tarihin en büyük düşüşlerinden birine sebep olurken fiyat da 25 bin doların altına sarkarak 24 bin 200 dolara kadar gerilemişti. Bu dönemde Bitcoin ve kripto para piyasalarında düşüşün devam edip etmeyeceği çok tartışılırken zincir üstü veri platformu ve analiz şirketi CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju’dan ise önemli bir yorum geldi.

Ju Twitter hesabından önemli değerlendirmelerde bulundu ve yaptığı çalışmanın detaylarını paylaştı. Kurumsal şirketlerin satış değil, alım yaptıklarını belirten Ju şu ifadeleri kullandı:

“Piyasa yapıcılar vasıtasıyla Bitcoin alıyorlar”

“Kurumsal yatırımcılar Bitcoin satıyor mu? Aslında piyasa yapıcılar vasıtasıyla Bitcoin alıyorlar.

7 Mayıs Cumartesi gününden 10 Mayıs’a kadar Gemini borsasının piyasa yapıcıları, yaklaşık 84 bin BTC’yi Binance’e gönderdiler ve rekor kırdılar.

“Binance 65 bin Bitcoin sattı”

8 Mayıs Pazar günü ise Binance, çeşitli borsalarda Bitcoin satışına başladı. 4 gün boyunca 65 bin Bitcoin’i; Coinbase, Bitfinex, Kraken, OKX ve Huobi Global’e yolladılar.

87 bin Bitcoin ise 8 Mayıs’ta piyasa yapıcıları için Gemini borsasına geldi.

“Coinbase’de Dolar-Bitcoin hacmi rekor kırdı”

8 Mayıs’tan 12 Mayıs gününe kadar olan aralıkta, Binance’ten çok ciddi bir Bitcoin girişi olduğu için satış baskısının büyük bölümünü Coinbase oluşturdu. Bitcoin-ABD doları spot işlem hacmi Coinbase’de son 1 yılın rekorunu kırdı. Coinbase prim bedeli ise son 3 yılın en alt seviyesine indi.

Sonuç olarak;

İçinde Luna Vakfı’na çalışanlar da dahil olan piyasa yapıcılar, geçen hafta çeşitli borsalara yaklaşık 84 bin BTC (yaklaşık 2.5 milyar dolar) gönderdiler.

Satışların bitip bitmediğini tam olarak bilmiyoruz. (*Tweet’ler atıldığında LUNA Vakfı son Bitcoin satış açıklamasını yapmamıştı)

“Bitcoin topluyorlar”

Ancak satış baskısının büyük bölümünü Coinbase sindirdiği için kurumsal yatırımcıların Bitcoin topladıklarını söyleyebiliriz.

‘Sıcaklık haritası Mayıs 2021’den sonraki en kalın duvarları gösteriyor’

Eğer Coinbase’deki Bitcoin-ABD doları sıcaklık haritasına bakarsanız, Mayıs 2021’deki ayı sezonundan bu yana çok kalın fiyat duvarlarının olduğunu göreceksiniz. Sanırım, kurumsal yatırımcılar 30 bin dolardan Bitcoin toplamak istediler ancak LUNA Vakfı’nın beklenmedik satışları sebepli yaşanan fiyat düşüşü sebebiyle 25 bin dolarda duvarları yeniden kurmak zorunda kaldılar.

Uzun hikayeyi kısaltmamız gerekirse;

Satıcı: LUNA Vakfı
Alıcı: Genellikle Coinbase ile çalışan kurumsallar”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl