Curve Finance kurucusu Egorov’un satışları 140 milyonu aştı

Bu haftaya Curve Finance’in hack’lenmesi damga vurmuştu. DeFi‘da adeta bir deprem etkisi yaratan olayda 60 milyon doların üzerinde varlık çalınmıştı. Curve üzerindeki toplam kilitli varlıkların değeri 3.14 milyar dolardan 1.57 milyar dolara kadar gerilemiş, Curve’ün sabit coin’i crvUSD de sabitlik oranını kaybetmişti.

Curve’de yaşananlar, protokolün kurucusu Michael Egorov’u da derinden etkiledi. Egorov, daha öncesinde CRV karşılığında yüklü miktarda sabit coin borçlanmıştı. O zamanlar değeri 280 milyon dolar olan CRV’leri teminat gösteren Egorov, 100 milyon dolar borç almıştı. Egorov’un teminat verdiği CRV’lerin, dolaşımdaki toplam miktarın yaklaşık yüzde 47’si ettiği düşünüldüğünde durum daha çarpıcı bir boyut kazanıyor.

Hack saldırısıyla birlikte CRV fiyatında yaşanan yüzde 30’luk ani düşüş, Egorov’un büyük miktarlı kredisini tasfiye riskliyle karşı karşıya bıraktı. Bunun DeFi’da bir ‘siyah kuğu’ olayını tetikleyebileceğinden endişe edildi.

Şimdiye kadar 142 milyon CRV sattı

İlk günden bu yana durumu kurtarmak için işlemlerine devam eden Egorov, şimdiye kadar 142 milyon 600 bin CRV sattı ve yükünü hafifletti. Bu satışlar, OTC (tezgah üstü) yoluyla 0.40 dolardan (piyasa fiyatı 0.61 dolar) 30 kurum ve yatırımcıya yapılırken Curve kurucusu da borçlarını geri ödemek için 57 milyon dolar elde etti. Söz konusu yatırımcılar arasında Justin Sun da yer alıyor. Lookonchain tarafından derlenen verilere göre Egorov’un halen dört farklı platformda 270 milyon CRV teminatına karşılık 48 milyon 700 bin dolar borcu bulunuyor.

İki ay önce malikane satın almış

Öte yandan yaşananlar, Egorov ile ilgili daha önce ortaya çıkan haberlerin de yeniden dolaşıma girmesine yol açtı. Bunlardan en dikkat çekici olanı, Curve Finance kurucusunun yaklaşık iki ay önce Avustralya’da toplam değerleri 40 milyon doların üzerinde olan iki malikane satın almış olmasıydı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl