Mines of Dalarnia, blok zinciri tabanlı bir play-to-earn, yani oynadıkça para kazandıran bir oyundur. Peki DAR Coin nedir? DAR, Mines of Dalarnia’nın yönetim token’ıdır ve aynı zamanda oyun içerisinde alım satım işlemlerinde kullanılır.

2021’in 3. çeyreğinde kullanıcısıyla ilk kez buluşan oyunun geliştiricisi Workinman Interactive. 2006 yılında oluşturulan şirket Disney, Marvel, Nintendo, Atari gibi büyük şirketlerle iş birlikleri kurdu. Kurusucu Jason Arena, ilk günden beri CEO olarak görev yapıyor. Bu içerikte Animaco Brands, Sandbox, Binance Smart Chain gibi güçlü partnerleriyle dikkat çeken Mines Of Dalarnia ile ilgili merak edilenleri derledik.

Mines Of Dalarnia nedir?

MoD, free-to-play, yani oynaması ücretsiz bir oyun. Oynamak için resmi web sitesindeki “play now” tuşuna basmanız yeterli. Oyundaki temel amaç, içerisine girilen bir madende, değerli kaynakları toplayıp karakterimiz ölmeden çıkartmaya çalışmak. Çıkarılan değerli madenler daha sonra eşyaları geliştirmek ve karakterin seviyesini yükseltmek için kullanılıyor. Seviye atladıkça MoD evrenine gizlenmiş daha nadir kaynaklarla karşılaşılıyor.

Mines of Dalarnia
Mines of Dalarnia

MoD evrenini içerisindeki tüm kaynaklar ve madenler, birer NFT ve hepsinin sahibi oyunu oynayan oyuncular. Dijital varlıkların takası da oyun içerisindeki markette gerçekleştirilebiliyor. Oyun henüz Alpha sürümünde, yani test aşamasındaki sürümü şu an için kullanıcıların kullanımında. Elde edilen kaynaklar 2022’nin 3. çeyreğinde yayınlanması planlanan tam sürüme geçildiğinde ortadan kalkacak ancak oyuncular, ulaşmış oldukları seviyeye göre bir sonraki sürüme geçişte ödüllendirilecekler.

Bu arada Mines Of Dalarnia evreninde kullanılan sanal para biriminin adı DAR. DAR token; Binance, Gate.io, Pancakeswap gibi dev borsalardan satın alınabiliyor. Oyundaki varlıkları takas etmek ve mevcut eşyaları geliştirmek, bu kripto para birimiyle mümkün oluyor. Sahip olunan ve takas edilen tüm varlıklar, blok zinciri ağına işleniyor.

Mines of Dalarnia nasıl oynanır?

Oyunu kayıt olmadan da oynayabilirsiniz. Bununla birlikte topladığınız, NFT halindeki kaynakların ve madenlerin sahibi olmak için cüzdan oluşturmak gerekiyor.

Mines of Dalarnia, basit bir oynayışa sahip. Karakter, klavye tuşları aracılığıyla maden içerisinde yönlendiriliyor ve toprak içerisine gizlenmiş kaynakları ve mineralleri kazma ile çıkarıyor. Oyundaki karakterin canı veya oksijen seviyesi 0’a ulaştığında karakter ölüyor.

Toplamış olduğu değerli kaynakları ise bu tur içerisinde dışarı çıkaramıyor. Bu yüzden maden içerisindeki yaratıklara dikkat etmeli ve oksijen tüpünüz tamamen boşalmadan madeni terk etmelisiniz.

Mines of Dalarnia

Topladığınız kaynakları; kazma, oksijen tüpü, çanta, bot gibi eşyalarınızı geliştirmekte kullanıp, daha uzun süre boyunca daha zorlu madenlerde kaynak aramanız mümkün oluyor.

Mines of Dalarnia’dan arsa satın alma

MoD evreni içerisindeki kaynaklar gibi madenler de birer NFT ve bu madenler de pazar içerisinde takas edilebiliyor.

Oyunu oynayarak para kazanmanın yanında arazi sahibi olarak para kazanabilirsiniz. Her oyuncu madene girmek için DAR cinsinden bir giriş ücreti ödüyor.

Ödenen DAR’ın bir kısmı arazi sahibine gidiyor. Ayrıca arazi sahibi olan oyuncular, madene girip kaynak toplayan oyunculardan kendi belirledikleri oranlarda kaynak talep edebiliyor.

Arazi sahibi olmak için öncelikle 100 DAR stake etmelisiniz (varlığınızı sistemde bir süre durması için kilitlemelisiniz).

Stake etmiş olduğunuz 100 DAR token, stake edilen her gün için 100 adet çekiliş bileti üretiyor ve dilerseniz 1 DAR karşılığında ilaveten bilet satın alabiliyorsunuz.

Çekiliş sonrasında arazi sizlere çıkmamış ise stake etmiş olduğunuz DAR cüzdanınıza geri iade ediliyor.

DAR token’ı, MoD sitesine MetaMask cüzdanınızı bağlayıp uygun kripto para birimleriyle takas ederek elde etmeniz mümkün.

Resmi olarak desteklenen tek cüzdan MetaMask. Yapımcılar diğer cüzdanlar ile yapılan işlemlerde teknik sorunlar yaşanabileceği uyarısını yapıyorlar.

Oyunun son ve asıl sürümünün yayınlanması öncesinde son arazi satışı için çekilişe katılım 22 Mart’ta başladı. 28 Mart’a kadar çekiliş biletlerini satın almak mümkün olacak. Sonuçlar ise 3 Nisan’da ortaya çıkacak.

Evrende şu anda 5200 adet arazi var, son çekilişte 2620 adet arazi daha kaynak ve DAR getirisi sağlayacağı sahiplerini bulacak.

Mines of Dalarnia’nın Mining Apes NFT koleksiyonundan bir NFT

Mines Of Dalarnia’nın ekonomisi

Oyuncular eşyalarını geliştirirken ve pazarda takas gerçekleştirirken DAR token kullanır. Aktivitelerden hangi yüzdede işlem ücreti alınacağı ve toplanan DAR token’ların ne amaçla kullanılacağı DAR token sahiplerinin ortak kararı doğrultusunda belirleniyor.

Arazi sahibi kullanıcıların DAR token’larını stake ederek; madenlerinden çıkan kaynak ve minerallerin sayısını arttırıp madenlerine daha fazla oyuncunun gelmesini sağlaması mümkündür. Ayrıca NFT ve token airdrop’larına erken erişimin yanı sıra, topluluk içerisinde oy hakkına sahip olurlar.

DAR token’ın toplam arzı 800 milyon ve 123 milyon adet token halihazırda dolaşımda. DAR token, 23 Mart 2022 tarihi itibariyle 0.88 dolardan işlem görüyor. Son bir haftada göstermiş olduğu %43 büyüme performansı ile de dikkatleri tekrar üzerine çekmiş durumda.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl