DCR Coin nedir? Decred Protocol yorumları geleceği ve projesi

DCR Coin nedir

Kripto para piyasasındaki en eski kripto paralardan biri olan ve Bitcoin kodunu kopyalayarak Proof of Work ile Proof of Stake’i harmanlayan bir proje olan Decred (DCR Coin) ile ilgili yatırımcılar önemli bilgilere erişmek istiyor. Bu içeriğimizde Decred (DCR Coin)’e dair bütün detaylara ulaşabileceksiniz. Peki DCR Coin nedir?

Kurucusu ve kuruluş yılı: Jake Yocom-Piatt / 2016
Blok zinciri: Kendi blok zinciri
Toplam arzı: 21 milyon
Dolaşımdaki arzı: 13.6 milyon
Piyasa değeri: 976 milyon dolar (21 Aralık 2021)
En düşük fiyat: 0.3948 dolar
En yüksek fiyat: 250 dolar
Projenin amacı: Bitcoin’e (BTC) alternatif olarak ödeme yöntemi olarak piyasada var olmak.
Kullanım alanları: Ödeme yöntemleri

Decred (DCR) projesi nedir?

Decred (DCR), Şubat 2016’da piyasaya sürülen kendi blok zincirine sahip bir kripto para birimidir. Decred token ve protokolü, açık yönetişim, topluluk etkileşimi ve sürdürülebilir finansman politikalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur.

Decred’in yaratılmasının arkasındaki ana itici güç, Company 0 adlı bir girişimdir. Misyonu, daha iyi kişisel veri koruması oluşturmak ve projelere organizasyonel özgürlük getirmek için blok zinciri teknolojisinin avantajlarını kullanmaktır.

Teknik makaleye göre Decred, topluluğun protokolle ilgili yapılan tüm işlemleri ve değişiklikleri onaylayacağı şekilde oluşturuldu. Bu nedenle, büyük Decred sahiplerinin protokolün işleyişini manipüle etmesinin bir yolu yoktur. Decred, Bitcoin’den büyük ölçüde etkilendi ve orijinal kripto para biriminin temel ilkelerinin çoğunu kullandı.

Jake Yocom-Piatt, Company 0’ın kurucusu ve CEO’sudur. Halen Decred projesinde proje lideri olarak görev yapmaktadır. Jake Yocom-Piatt tarafından yazılan kod, Lightning Network Daemon’un oluşturulması da dahil olmak üzere Bitcoin ile ilgili birçok projenin oluşturulmasında kullanılmıştır.

Marco Peereboom, Company 0’ın baş teknik sorumlusudur. Decred projesinde geliştirme, güvenlik ve altyapı dahil olmak üzere çeşitli ekiplerin doğrudan denetçisidir. Peereboom’un kariyeri, Kıdemli Mimar olduğu Dell gibi şirketlerdeki pozisyonları içerir. Beş yıldan fazla bir süredir Company 0’da bulunuyor ve Decred projesine katılımı, kripto para biriminin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi için çok önemli.

Decred (DCR) geleceği?

Decred, oy haklarını sağlamak için Decred, hem Proof of Work (PoW) hem de Proof of Stake modelini (PoS) birleştiren hibrit bir konsensüs mekanizması kullanıyor. Decred yenilikçi bir projedir çünkü projenin kendisinde oylama durumu üzerindeki tekelleşmeyi önlemek için blok zinciri teknolojisinin merkeziyetsiz doğasına bahse girer. Decred protokolünün ana hedeflerinden biri, tüm DCR sahiplerinin aynı miktarda karar verme yetkisine sahip olmasını ve büyük kurumların oyları lehlerine çevirememesini sağlamaktır.

Decred, bilet sahibi oylamasını tanıtarak, yeterli DCR’ye sahip kişilerin şirketin/tokenin geleceği ve operasyonları ile ilgili oylamalara katılma fırsatına sahip olmasını sağlar. Decred ayrıca, kullanıcıların oylara katılmasına, teklif göndermesine ve tartışmalar başlatmasına olanak tanıyan Politeia adlı özel bir oylama platformu oluşturdu.

Decred (DCR) Coin nedir?

Decred token, toplam 21 milyon maksimum arza sahip. Şu anda, bu token’lerin yaklaşık %60’ı yani 13 milyonu dolaşıma girmiştir. 21 milyon token’in %8’i protokolün piyasaya sürülmesinden önce çıkarıldı. Bu önceden çıkarılan token’ların yarısı airdrop’ta, diğer yarısı da protokolün geliştirilmesi sırasında Company 0’ın maliyetleri karşılamak için dağıtıldı. İlk airdrop, ilgili tarafları onlara ücretsiz Decred (DCR) token’ları vererek ödüllendirmek için tasarlandı. airdrop etkinliğine önceden kayıt yaptıran katılımcılar arasında token’lar dağıtıldı.

21 Aralık 2021 itibariyle 976 milyon dolar piyasa değerine sahip Decred Coin, Mayıs 2021’de 250 dolara kadar yükselmiş, en düşük seviyesini ise 0.3948 dolar ile görmüştür.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl