Talihsiz DeFi kullanıcısı, 1 milyon doları sonsuza dek kaybetti

Kripto meraklıları, merkezi olmayan finans (DeFi) projesi AAVE'de yaklaşık 1,1 milyon dolar değerinde 28.050 token'lık hatalı bir işlem keşfettiler. Yanlış adrese fon gönderilmesi sonucu, geri dönüşü olmayan bu kayıp yaşandı.

eyvah

Son dönemin yükselen yıldızı DeFi, kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ederken yapılan büyük hataların faturası da ağır oluyor. Son olarak bir kullanıcı 28,050 AAVE’yi, token’ın akıllı sözleşme adresine göndererek kalıcı olarak kilitledi ve yaklaşık 1 milyon 134 bin dolara denk gelen fonunu sonsuza dek kaybetti.

3 Ekim’de yapılan hata bugüne kadar fark edilmemişti. Hata, “ERC-20 token adresinin kendisine gönderilen ERC-20 token’larını” takip eden bir hizmet sağlayıcısı olan TokenOops tarafından bulundu. Bu işlem yapıldıktan sonra token’ların geri alınması mümkün olmuyor.

Cüzdana değil, sözleşmeye gönderdi ve 1 milyon dolar kilitlendi

Bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kullanıcı 28 bin AAVE’yi kendi cüzdanına değil, AAVE token akıllı sözleşmesine gönderdi ve 1 milyon dolardan fazla değerdeki fonlar kalıcı olarak AAVE blokzincirine kilitlenmiş oldu.

Chicago Federal Rezerv Bankası’nın girişim mimarı Chase Wright konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Buradaki kilit nokta AAVE’nin başka bir adrese değil, sözleşmenin kendi adresine gönderilmesidir. Bu durum mektubunuzu göndermek istediğiniz kişinin adresine değil, postaneye göndermeye benziyor. Ancak alıcı tarafında bir geri gönderme seçeneği de maalesef yok”

TokenOops’a göre ise bu tür hatalar sık sık yaşanıyor ancak meblağlar genelde birkaç yüz doları aşmıyor. Bu gönderim tarzının hata olarak gerçekleşmediği zamanlar da yaşanıyor. Bazı kullanıcılar projelere olan bağlılıklarını ya da teşekkürlerini sunmak için aktif olmayan ya da ulaşılamayan proje adreslerine (Bitcoin genesis blok adresi gibi) küçük bağışlar yapabiliyorlar.

DeFi endüstrisi yükselişte olsa da uzmanlar büyük kayıplar konusunda kullanıcıları uyarmaya devam ediyor. Örnek olarak token swap hizmetini başlatan Crypto.com fonların bölüm bölüm ya da tamamının kaybedilmesi veya likidite sistemiyle beraber sanal paraların çökme ihtimali konusunda yatırımcılarını uyarmıştı. DeFi’daki riskler konusunda kullanıcı hatalarının da yakın zamanda daha çok konuşulmaya başlanması anormal bir durum olmayacak gibi gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl